Na východe nič nového

 

Krátka správa

Podobne pokračuje aj konflikt na juhu Libanonu. Pre návštevu americkej ministerky zahraničia Condoleezze Riceovej síce prestali padať bomby na Bejrút, na juhu však ďalej pribúdajú obete. Izraelské vojská včera zaútočili aj na baštu extrémistického Hizballáhu – mesto Bint Džabajl. Izraelčania narazili na silný odpor niekoľkých stoviek bojovníkov, situáciu komplikujú aj niektorí civilisti, ktorí napriek výzvam armády odmietli opustiť svoje domovy.

Podľa predpokladov sa ministri na včerajšom stretnutí v Bruseli len ťažko dohodli na spoločnom financovaní výskumu kmeňových buniek. Nakoniec sa zrodil kompromis, podľa ktorého sa európske peniaze nesmú použiť na ničenie ľudských embryí ani na získavanie kmeňových buniek, tieto prostriedky však bude možné použiť financovanie ďalšie kroky pri výskume ľudských kmeňových buniek. Slovensko hlasovalo proti aj pri kompromisnom návrhu.

Srbský premiér Vojislav Koštunica včera na prvých priamych rokovaniach o budúcnosti Kosova vo Viedni povedal, že Belehrad nedovolí, aby nový štát vznikol. Albánci, ktorí v Kosove tvoria 90% obyvateľstva, sa tak budú zrejme musieť uspokojiť s rozsiahlou autonómiou, ktorú im Srbi ponúkajú.