Najčítanejšie články za mesiac november

Socha zosnulého pápeža Jána Pavla II. stojí v Bretónsku, na západe Francúzska. Francúzsky súd v duchu sekulárnych tradícií tejto krajiny, nariadil, aby sa z nej odstránil kríž. Rozhodnutie spôsobilo medzinárodný rozruch. Vznikla proti nemu petícia, ktorú podpísalo viac než 38 000 ľudí.

Mikuláš Dzurinda je v súčasnosti prezidentom Centra pre európske štúdiá Wilfreda Martensa, politického think-tanku Európskej ľudovej strany Európskeho parlamentu. V rozhovore hodnotí aktuálne problémy EÚ. Podľa bývalého premiéra sme „ako elitní demokrati prepadli politickej korektnosti“.

Vzali sa v Bruseli, chcú sa usadiť v Rumunsku. Rumunský ústavný súd  rieši prípad rumunsko-americkej dvojice, ktorá chce, aby jej zväzok, uzavretý v roku 2010 v Belgicku, bol uznaný aj v Rumunsku. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú v Rumunsku podľa zákona platné. Prípad na rumunskú žiadosť posúdi Súdny dvor EÚ, a to najmä z hľadiska práva usadiť sa kdekoľvek v EÚ.

Legislatívny balíček s názvom „Čistá mobilita“  environmentalisti nazvali predčasným „vianočným darčekom pre automobilky“. Zväz automobilového priemyslu považuje emisné ciele za „mimoriadne náročné“ až „nerealistické“. Štát a elektromobilové združenie sú spokojné.

Aby bol čierny zoznam daňových rajov Európskej únie efektívny, musí obsahovať minimálne 35 krajín. Zároveň na ňom nesmú chýbať niektoré členské krajiny EÚ.