Najmenej troch nových eurokomisárov čakajú „horúce chvíle“ pred poslancami EP

Brusel 10. septembra (TASR) – Novozvolený prezident budúcej Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes oznámil rozdelenie portfólií pre jednotlivých eurokomisárov na obdobie 2014-2019. Ďalším krokom bude ich vypočúvanie a schválenie Európskym parlamentom, avšak najmenej dvaja z 28-člennej komisie môžu mať dôvod na obavy ohľadom vypočúvania vo výboroch europarlamentu.

Horúce chvíle zrejme čakajú nového španielskeho eurokomisára Miguela Ariasa Caňeteho (získal rezort klimatickej agendy a energetiky), ktorému europoslanci môžu vyčítať sexistické poznámky. V máji tohto roka vyhlásil, že "je ťažké diskutovať so ženou, pretože dokázať pred ňou intelektuálnu prevahu môže byť považované za sexistický prejav pred bezbrannou ženou". Caňete ako člen Ľudovej strany v Španielsku to povedal počas televíznej debaty v rámci predvolebnej kampane do EP Uviedol, že jeho socialistická oponentka nie je hodná jeho úrovne a preto s ňou nemohol "verbálne súperiť".

Caňeteho prípad europoslancom pripomenul bývalého kandidáta na komisára Rocca Buttiglioneho z Talianska, ktorý v roku 2004 bol nútený stiahnuť svoju kandidatúru po vyhláseniach, že homosexualita je hriech.

Ďalším možným kandidátom na "horúce chvíle" pred poslancami europarlamentu je bývalá slovinská premiérka Alenka Bratušeková. Stala sa jednou zo siedmich podpredsedov komisie, ale v EP môže doplatiť na domáci politický škandál. Jej politickí súperi upozornili, že na sociálnych sieťach beží video, kde prvá ženská premiérka v histórii Slovinska aj napriek svojej politickej liberálnej orientácii spieva, že "komunizmus je sloboda". Ide o slová piesne "Bandiera Rossa", jednej z najznámejších piesní z obdobia komunizmu.

Na politické súperenie na domácej scéne môže počas vypočúvania v EP doplatiť aj nová rumunská eurokomisárka Corina Creţu, ktorá bude zodpovedná za regionálnu politiku EÚ. Komisárka, ktorá svoju kariéru začala ako novinárka a hovorkyňa porevolučného ľavicového prezidenta Iona Iliesca, po pôsobení v rumunskom Senáte sa v roku 2004 stala europoslankyňou, kde v poslednom období mala funkciu podpredsedníčky EP.

Na post eurokomisárky ju v posledných chvíľach pretlačil rumunský premiér a stranícky kolega Victor Ponta. Prezident Basescu, ktorý podporoval doterajšieho komisára Daciana Ciološa, toto rozhodnutie napadol a rozpútal slovnú vojnu medzi ľavicou a pravicou v Rumunsku, ktorá sa dostala aj na pôdu euroinštitúcií. Je možné, že europoslanci za Európsku ľudovú stranu (EĽS), kde politicky patrí aj Basescu, a ktorí majú v europarlamente väčšinu, sa budú počas výsluchu pýtať svojej bývalej kolegyne najmä na jej kompetencie s dôrazom na slabú pripravenosť pôsobiť v exekutíve EÚ.

Komisári budú predstupovať pred europoslancov v jednotlivých výboroch v období od 29. septembra do 3. októbra. EP by mal hlasovať o novej zostave Európskej komisie počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu v stredu 22. októbra.

Nová komisia začne oficiálne fungovať od 1. novembra 2014.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab