„Veľká štvorka“ krajín eurozóny fandí viacerým rýchlostiam v EÚ

Veľká štvorka vo Versailles, zdroj: EurActiv.fr

Šéfovia štátov či vlád Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska včera po večernom stretnutí vo francúzskom Versailles zverejnili spoločné vyhlásenie.

Angela Merkelová, François Hollande, Mariano Rajoy a Paolo Gentiloni vyzývajú na vytvorenie Európskej únie, ktorá umožní rôznym skupinám svojich členských štátov postupovať vlastným tempom.

Francúzsky prezident Francois Hollande hostil stretnutie s pompou, na mieste, kde sa v roku 1918 podpísala zmluva z Versailles, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu.

Summit sprevádzali okázalé kulisy.

Versailles

zdroj: EurActiv.fr

Blížiaci sa stretnutie EÚ v Ríme koncom mesiace nemôže byť podľa francúzskeho prezidenta len príležitosťou pripomenúť si 60. výročie podpisu Rímskych zmlúv, ale musí byť sprevádzané odkazom, že vývoj posledných šiestich dekád nemožno považovať za garantovaný aj do budúcnosti.

“Európa musí byť schopná vyvodiť dôsledky z brexitu,” uviedol Hollande v spoločnom vyhlásení s partnermi z veľkých ekonomík EÚ. Za prioritu označil vznik spoločnej európskej obrany, ktorá by pôsobila koordinovane s NATO.

V interview, ktoré dnes zverejnilo šesť európskych novín, Hollande varoval pred rizikom deštrukcie Európskej únie.

Odvaha prijať viacrýchlostnú EÚ

“Musíme mať odvahu prijať, že niektoré krajiny môžu postupovať vpred o niečo rýchlejšie ako ostatné,“ podporila ho nemecká kancelárka Angela Merkelová. Trvala na tom, že ďalšie členské krajiny EÚ musia mať možnosť pripojiť sa k tým, ktoré budú viac vpredu, keď budú pripravené.

Taliansky premiér Paolo Gentiloni podporili výzvu na ďalšiu európsku integráciu, hoci s rôznymi úrovňami spolupráce. “Keby EÚ nebola, cítili by sme túto stratu,” dodal s tým, že EÚ sa potrebuje pozrieť “ďaleko do budúnosti”. “Potrebujeme sociálnu Európu, ktorá sa sústreďuje na rast a investície.”

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa ukázal ako najväčší eurofil zo štvorice štátnikov. “Moja preferovaná možnosť, je cieliť na hlbšiu integráciu,” čím podporil štvrtý scenár z Junckerovej Bielej knihy.

 

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/na-slovensku-sa-paci-stvrty-junckerov-scenar/

 

Z Versailles neprišiel žiadny konkrétnejší návrh. Špekulácie hovoria, že je to najmä v snahe vyhnúť sa konfrontácii s krajinami, ktoré nefandia konceptu viacerých rýchlostí v Európe, čo sú najmä východoeurópske krajiny.

Účastníci minisummitu ale vyzvali EÚ, aby sa sústredila na nové politiky na ochranu svojich hraníc, riešenie utečeneckej krízy a zlepšenie boja s terorizmom.