N.ANASTASIADIS: Cyprus nechce úplne zmeniť pomienky úveru, iba niektoré upraviť

Nikózia 25. júna (TASR) – Cyprus sa nepokúša zmeniť podmienky záchranného programu, ale domnieva sa, že niektoré opatrenia je potrebné upraviť, aby sa vyriešili problémy jeho bankového sektora. Vyhlásil to dnes prezident Nikos Anastasiadis, ktorého cituje agentúra Reuters.

"Nesnažíme sa o opätovné prerokovanie, ale úpravu určitých podmienok," povedal Anastasiadis novinárom.

Ostrovný štát musel zatvoriť jednu banku a zdaniť vklady nad 100.000 eur, aby splnil podmienky na pridelenia záchranného úveru vo výške 10 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ).

Kritici záchrannému programu vyčítajú, že nebol dobre pripravený. Finančné trhy prekvapili straty, ktoré museli vziať na seba majitelia nepoistených vkladov.

Medzi kritikov úverových podmienok patrí aj prezident Anastasiadis, ktorý sa tiež domnieva, že neboli správne koncipované. Chce preto využiť nadchádzajúci summit EÚ 27. a 28. júna, aby európskych lídrov informoval o svojich obavách.

Anastasiadis bližšie nešpecifikoval, čo sa im chystá povedať, dodal len, že to, o čo mu ide, je vyriešenie problémov cyperského bankového sektora. Prezident stredomorského ostrova má v pláne aj stretnutie so šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim.

Začiatkom tohto mesiaca Anastasiadis v liste vyzval európskych lídrov, aby našli dlhodobé a udržateľné riešenie problémov s likviditou, s ktorými zápasí Bank of Cyprus, ktorá prevzala aktíva zatvorenej Laiki Bank.

1 bal gl