Násilie v Maďarsku znepokojuje EÚ

 

Krátka správa

Obrázky násilia v Maďarsku šokovali západoeurópske médiá. Pre mnohých odhalili krehkosť hospodárskych a politických systémov v niektorých nových členských krajinách. EÚ je znepokojená politickou situáciou v Maďarsku a Poľsku, stále tiež rezonuje prípad Slovenska.

Maďarskú krízu rozpútal premiér Ferenc Gyurcsány ktorý na vnútrostraníckom fóre priznal, že počas predvolebnej kampane v apríli 2006 klamal o stave maďarskej ekonomiky. Záznam jeho vystúpenia sa dostal do médií. Nie je jasné, či bude mať kríza nejaké priame následky pre premiéra, nastávajúce miestne voľby však pravdepodobne vyšlú vládnucim socialistom jasný signál.

Podobne, ako väčšina ostatných vlád nových členských krajín, aj maďarská bojuje o splnenie kritérií pre vstup do eurozóny. Hlavnou prekážkou je nadmerný rozpočtový deficit, ktorý tento rok dosiahne viac ako 10% HDP. Mnohé nové členské krajiny vnímajú situáciu ako dilemu – buď splnia podmienky pre vstup do eurozóny, alebo podporia hospodársky rast a posilnia sociálny systém aj na úrok deficitného rozpočtu. Členovia Višegrádskej štvorky nedávno deklarovali, že v blízkej budúcnosti neočakávajú vstup do eurozóny.

Situácia v Maďarsku len posilňuje „únavu z rozširovania“ panujúcu medzi občanmi a politickými elitami v mnohých pôvodných členských krajinách Únie. V januári 2007 majú pritom do Únie vstúpiť Rumunsko a Bulharsko, EÚ je znepokojená mierou ich politickej stability a schopnosti bojovať s korupciou. Komisia preto plánuje naviazať vstup na prísne podmienky, pri ich nesplnení bude hroziť zadržaním finančnej podpory.