Nasledujúci zjazd Strany európskych socialistov sa uskutoční v Budapešti

Brusel/Budapešť 20. novembra (TASR) – Maďarské hlavné mesto Budapešť bude v júni 2015 dejiskom nasledujúceho zjazdu Strany európskych socialistov (SES). Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na niekdajšieho šéfa maďarskej diplomacie a bývalého eurokomisára Lászlóa Kovácsa.

Podľa jeho slov predsedníctvo druhej najväčšej strany zastúpenej v Európskom parlamente rozhodlo o tom dnes v Bruseli.

Kovács súčasne poznamenal, že predsedníctvo SES dospelo k záveru, že spomedzi európskych socialistických a sociálnodemokratických strán potrebuje práve Maďarská socialistická strana (MSZP) najväčšmi, aby bola hostiteľom zjazdu.

Výber dejiska zjazdu je aj výrazom solidarity európskych sociálnych demokratov voči maďarským socialistom, dodal Kovács. Podľa opozičného politika je však výber dejiska i posolstvom vláde premiéra Viktora Orbána, ktorá od roku 2010 zlikvidovala v Maďarsku záruky demokracie a právneho štátu, a samotnému premiérovi, ktorý ako predseda vlády členskej krajiny Európskej únie považuje za modelové príklady štáty ako Rusko, Turecko a Azerbajdžan.

László Kovács sa domnieva, že ide aj o posolstvo maďarským občanom, aby nepodporovali „boj za slobodu Viktora Orbána“ proti Európskej únii napomáhajúcej krajine.

6 le gon