NATO: Smrť bin Ládina je „úspechom“ pre bezpečnosť

Brusel 2. mája (TASR) – Severoatlantická aliancia dnes označila zabitie lídra al-Káidy Usámu bin Ládina americkými silami za "významný úspech" pre bezpečnosť členských krajín NATO.

Aliancia podľa jej šéfa Andersa Fogha Rasmussena bude pritom pokračovať vo svojej misii v Afganistane, aby zaistila, že táto krajina sa "už nikdy nestane útočiskom pre extrémizmus".

"Je to významný úspech pre spojencov v NATO a všetky krajiny, ktoré sa pripojili do nášho úsilia v boji proti hrozbe globálneho terorizmu, aby sa svet stal bezpečnejším miestom pre nás všetkých," uviedol Rasmussen.

Brusel – Správu o zabití Usámu bin Ládina privítali aj lídri Európskej únie, ktorí vodcu al-Káidy označili za "zločinca zodpovedného za ohavné teroristické útoky".

"Jeho smrť robí svet bezpečnejším miestom a ukazuje, že takéto zločiny neostanú nepotrestané," uviedli v spoločnom vyhlásení predsedovia Európskej komisie a Európskej rady José Manuel Barroso a Herman Van Rompuy. "Ide o veľký úspech v našom úsilí zbaviť svet terorizmu," konštatovali ďalej.

Deklarovali, že EÚ bude naďalej v boji s terorizmom "stáť plece pri pleci so Spojenými štátmi, medzinárodnými partnermi a našimi priateľmi v moslimskom svete".

Vatikán – Vatikán dnes vyhlásil, že zabitý líder al-Káidy Usáma bin Ládin sa bude musieť spovedať Bohu za zabitie mnohých ľudí a zneužívanie náboženstva na šírenie nenávisti.

Hovorca Federico Lombardi uviedol, že aj keď sa kresťania "netešia" zo smrti, slúži im na pripomenutie "zodpovednosti každej osoby pred Bohom a ľuďmi".

"Usáma bin Ládin, ako každý vie, mal vážnu zodpovednosť za šírenie sporov a nenávisti medzi ľuďmi, spôsobiac smrť nespočetného množstva ľudí a zneužívajúc náboženstvo na tieto účely," konštatoval.

Berlín – Pocit úľavy vyjadrila zo správy o zabití Usámu bin Ládina nemecká kancelárka Angela Merkelová. Spojeným štátom sa podľa Nemecka podarilo zasadiť al-Káide rozhodný úder. Kancelárka však varuje, že medzinárodný terorizmus nebol porazený. "My všetci musíme ostať ostražití," uviedol to dnes Merkelovej hovorca.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 hol juh