Navracsics: Maďarsko je ochotné upraviť mediálny zákon, ak to bude EÚ žiadať

Budapešť 31. januára (TASR) – Maďarsko dnes vyjadrilo ochotu zmeniť niektoré časti svojho sporného mediálneho zákona, ak Európska komisia zistí, že sú v rozpore s európskymi normami. Minister spravodlivosti Tibor Navracsics v liste eurokomisárke pre telekomunikácie Neelie Kroesovej uviedol, že Budapešť je pripravená aj na priame rozhovory s EÚ o možných zmenách.

"Otvára sa teraz priestor pre inteligentný dialóg," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii štátny tajomník zodpovedný za vládnu komunikáciu Zoltán Kovács. "Je najvyšší čas, ktorý nastal po všetkých tých nezmyselných a politických útokoch."

Kroesová na dnes určila Maďarsku dvojtýždňovú lehotu na preukázanie, že zákon spĺňa normy EÚ, v opačnom prípade bude čeliť možným právnym krokom.

Komisia sa obáva, že zákon môže obmedzovať slobodu vyjadrovania a tlače požiadavkou, aby všetky médiá zabezpečovali vyvážené spravodajstvo a registrovali sa u štátnych úradov. Problematickou je aj účinnosť zákona pre mediálne spoločnosti so sídlom v iných členských krajinách.

Zákon vstúpil do účinnosti 1. januára – v deň, keď Maďarsko prevzalo šesťmesačné rotujúce predsedníctvo EÚ.

Zdroj: AP, Reuters

2 1 20 hol bar