NBS: Ak sa nezvýšia príjmy štátu, deficit dosiahne v tomto roku 2,9 % HDP

Bratislava 4. marca (TASR) – Ak nedôjde k nahradeniu niektorých výpadkov príjmov štátneho rozpočtu, dosiahne deficit verejných financií Slovenska v roku 2014 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ten by mal však podľa rozpočtu predstavovať 2,64 % HDP.

"V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2014 došlo k niekoľkým zmenám, v dôsledku ktorých vznikol výpadok jednorazových príjmov v objeme 300 miliónov eur," uviedla v rámci februárového čísla svojho mesačného bulletinu Národná banka Slovenska (NBS).

Tento výpadok, ktorý predstavuje 0,4 % HDP vznikol kvôli nerealizovaniu jednorazových príjmov v celkovom objeme 524 miliónov eur (0,7 % HDP). Ide o vyplatenie dividend štátu z podnikov Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s (SEPS), ktoré sa malo presunúť z minulého roka na tento rok.

Na výpadku štátnych príjmov sa rovnako podpísal nižší príjem štátnej pokladnice z predaja voľných telekomunikačných licencií, ktorý bol však čiastočne nahradený očakávaním vyššieho výberu daní a odvodov v tomto roku. Podľa najnovšej predpovede má štát na daniach a odvodoch totiž vybrať viac o 0,3 % HDP.

Vyššie úrovne deficitu verejných financií SR očakáva aj Európska komisia (EK) v rámci svojej prognózy z konca februára 2014. EK očakáva za minulý rok deficit na úrovni 2,5 % HDP, pričom v tomto roku by sa mal dostať na 3,3 % a v budúcom na 3,4 % HDP. "Zároveň predpokladá rast zadlženia verejného sektora z úrovne 54,3 % HDP v roku 2013 na 57,8 % v rokoch 2014 a 2015," informovala NBS.

har jk