NBS: Slovenská ekonomika sa bude približovať priemeru EÚ aj v najbližších rokoch

Bratislava 25. septembra (TASR) – V nasledujúcich rokoch bude slovenská ekonomika aj naďalej dobiehať priemerný hospodársky výkon krajín Európskej únie (EÚ). A to aj napriek tomu, že v tomto roku príde v krajine k výraznému zhoršeniu hospodárskeho vývoja. "Slovensko by si malo udržať kladný rast a pokračovať v dobiehaní priemeru EÚ v produktivite a vo výkonnosti," uviedol v bankovom časopise Biatec Tibor Lalinský z Národnej banky Slovenska (NBS).

Podľa neho je však rizikom pre naplnenie konvergentných predpokladov Slovenska skutočnosť, že krajina zaostáva za reformnými aktivitami ostatných krajín únie. Pravdepodobnosť plnenia kritérií nominálnej konvergencie sa pritom mala postupne zvýšiť aj vo väčšine krajín, ktoré nepatria do eurozóny, alebo sú kandidátskymi krajinami.

"Plánovaná konsolidácia v eurozóne nebude s výnimkou zopár krajín postačovať na splnenie fiškálnych kritérií. Najvyššiu šancu splniť všetky maastrichtské kritériá na vstup do eurozóny má Lotyšsko a tiež Dánsko, ktoré však zatiaľ neprejavilo záujem zaviesť euro," skonštatoval Lalinský.

Vláda Roberta Fica prevzala záväzok znížiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013 a Slovensko by tak malo začať plniť fiškálne kritérium. Podľa aktuálnej prognózy by však v roku 2013 malo Slovensko znovu plniť aj inflačné kritérium. Na druhú stranu ale pretrvávajúce dlhové problémy eurozóny podľa Lalinského zvyšujú riziko nenaplnenia prognóz hospodárskeho vývoja hodnotených krajín.