Nemecká vláda vníma slobodu cestovania v rámci Schengenu ako nedotknuteľnú

Berlín 27. apríla (TASR) – Pre nemeckú vládu je sloboda cestovania v rámci schengenského priestoru v Európe nedotknuteľná. Na margo požiadaviek Talianska a Francúzska, ktoré navrhujú úpravu Schengenu, to dnes uviedol v Berlíne hovorca tamojšieho spolkového kabinetu Steffen Seibert.

Podľa jeho slov si treba uvedomiť, že Schengen je najväčším výdobytkom starého kontinentu, preto ho spolková vláda mieni brániť.

Nepriamo tak reagoval aj na hlasy z nemeckého spolkového ministerstva vnútra. Jens Teschke, hovorca šéfa rezortu Hansa-Petera Friedricha, totiž predtým potvrdil, že pri mimoriadnych situáciách, akou je aj masové prúdenie ilegálnych imigrantov cez hranice môže byť poslednou možnosťou i obnovenie hraničných kontrol.

Práve takúto možnosť presadzujú aj Rím a Paríž, ktoré si dokážu v tejto súvislosti predstaviť aj dočasné obmedzenia slobody cestovania.

Berlín však evidentne nenamieta voči reforme Schengenskej dohody.

Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle dnes vyhlásil, že ak sa schengenský systém môže vylepšiť, potom je to dobré. O slobode cestovania by sa však nemalo diskutovať, dodal.

Zdroj: DPA

3 le juh