Nemecké mimovládne organizácie chvália Ivetu Radičovú

Združenie Erlassjahr.de, zastupujúce 800 prestížnych nemeckých rozvojových a cirkevných organizácii, vitá postoj Ivety Radičovej k dlhovej kríze. Z príležitosti jej návštevy v Berline zaslalo premiérke otvorený list. “Iveta Radičová zvolila správnu stratégiu,” komentuje hovorkyňa združenia Jana Zwernemann, “nemecké mimovládne organizácie a verejnosť vnímajú odmietnutie gréckej pôžičky pozitívne – na rozdiel od vládnych predstaviteľov.”

V nemeckej tlači a internetových diskusiách vysoko prevažujú kladné komentáre. Niektorí čitatelia dokonca uvádzajú, že by si Angela Merkel mala z premiérky Radičovej brať príklad. “V otázke riešenia dlhovej krízy sa okrem spornej pôžičky pre Grécko názory premiérok predsa zhodujú. Obe sa v minulosti vyjadrili za zriadenie medzinárodného insolvenčného mechanizmu pre štáty. Neúnosné náklady štátneho bankrotu musia niesť aj veritelia! Bankám, ktoré pôžičky udeľujú, patri aj riziko, ktoré z toho vyplýva.“ hovorí Jana Zwernemann.

"Erlassjahr.de – Rozvoj potrebuje oddlženie" je nemecká mimovládna organizácia, ktorá reprezentuje 800 členských združení. Členmi Erlassjahr.de sú cirkevne, rozvojové a sociálne zamerane organizácie a inštitúcie. Erlassajhr.de sa zasadzuje o spravodlivé finančné a hospodárske vzťahy medzi krajinami globálneho Severu a Juhu. Žiadame obsiahle odpustenie dlhov pre vysoko zadlžené rozvojové krajiny, zrušenie takzvaných ilegitímnych dlhov a zavedenie férového a transparentného mechanizmu pre riadený štátny bankrot (medzinárodný insolvenčný mechanizmus).