Nemecké strany podporili potrebu referend o významných rozhodnutiach EÚ

Berlín 12. novembra (TASR) – Nemecku by malo byť umožnené rozhodovať o závažných politických rozhodnutiach EÚ – vrátane presunu právomocí na Brusel alebo poskytnutia nemeckých financií na úrovni únie – prostredníctvom národných referend. Podľa agentúry Reuters to uviedli strany podieľajúce sa na koaličných rokovaniach v krajine.

"Na európske politické rozhodnutia osobitného významu by sa malo pýtať priamo obyvateľov," uvádza sa v dokumente, na ktorý sa dnes Reuters odvoláva.

"Týka sa to predovšetkým prijímania nových členských štátov, presunu dôležitých právomocí na Brusel či poskytovania nemeckých financií na úrovni Európskej únie. V prípade takýchto rozhodovaní chceme otvoriť cestu pre národné referendá," píše sa vo vyhlásení.

Vypracovala ho pracovná skupina pre domáce záležitosti pod vedením ministra vnútra Hansa-Petra Dietricha z Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU) a Thomasa Oppermanna, vysokopostaveného predstaviteľa sociálnych demokratov z SPD.

Návrh bude odprezentovaný v stredu pred väčšou skupinou politikov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Čelní predstavitelia nemeckých kresťanských a sociálnych demokratov začali v pondelok v sídle Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v Berlíne štvrté kolo koaličných rokovaní.

1 20 zsl dem