Nemecko a Maďarsko žehlia vzťahy po sporoch okolo ústavy

Berlín 5. mája (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán na dnešnom stretnutí v Berlíne ignorovali nedávne spory okolo maďarskej ústavy a spoločne zdôraznili dobré hospodárske vzťahy oboch krajín.

"Naše bilaterálne vzťahy sú dobré a stoja hlavne na nemeckých investíciách v Maďarsku," povedala Merkelová. Podľa Orbána obe krajiny majú rovnaké názory na strategické záležitosti Európy.

Nemecká diplomacia v apríli kritizovala novú maďarskú ústavu a vyjadrila obavy z možného konfliktu s princípmi EÚ. Podľa kritikov má ústava posilniť Orbánovú stranu Fidesz. Obavy vyvolal aj nový mediálny zákon s prvkami cenzúry.

Orbán zdôraznil odhodlanie svojej krajiny zachovať európske hodnoty, dodal však, že EÚ nemá právo zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny.

Merkelová sa k nedávnemu sporu nevyjadrila a sústredila sa na záležitosti EÚ, ktorej Maďarsko momentálne predsedá. Obaja lídri vyjadrili nádej v skoré schválenie žiadosti Chorvátska o členstvo v únii. "Obaja sme sa zhodli, že Chorvátsko urobilo jasné pokroky," povedala Merkelová.

Európska komisia od Chorvátska žiada reformy v oblastiach justície, ľudských práv a boja proti korupcii. Z ôsmich štátov západného Balkánu je členom EÚ len Slovinsko. Chorvátsko takmer dokončilo prístupové rokovania a dúfa, že členom únie sa stane v roku 2013.

3 ari juh