Nemecko a Veľká Británia navrhli Bosne plán na urýchlenie integrácie

„Chceme, aby ste uspeli, a chceme vás ako členov Európskej únie,“ uvádzajú v otvorenom liste bosnianskej vláde britský a nemecký minister zahraničných vecí. Philip Hammond a Frank-Walter Steinmeier predstavili novú stratégiu pre vstup Bosny a Hercegoviny na včerajšej tlačovej konferencii v Berlíne.

„Vyhliadky na vstup do únie by mali byť podnetom pre reformy, ktoré krajina potrebuje, no zatiaľ to nemalo požadovaný efekt,“ priznáva šéf britskej diplomacie. Podľa Hammonda 20 rokov po vojne brzdí socioekonomické reformy zdĺhavý politický proces.

Nový impulz

V októbrových voľbách zvíťazili nacionalistické strany, ale komplexný politický systém doteraz neumožnil vytvorenie stabilnej vlády. Londýn požaduje, aby nová administratíva potvrdila svoju jednotu tým, že sa prihlási k spoločným cieľom. Ministri za to sľúbili podporu pri vytváraní pracovných miest či znižovaní vládnych nákladov.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vníma britsko-nemeckú iniciatívu ako dobre načasovanú. Krajina potrebuje pre reformy nový impulz. Integrácia Bosny a Hercegoviny sa podľa nej dostala do slepej uličky. Oznámila, že otázkou sa bude zaoberať aj najbližšia Rada pre zahraničné veci (FAC), ktorá sa v Bruseli zíde 17. novembra.

Británia a Nemecko chcú do svojich plánov zahrnúť aj Svetovú banku a Medzinárodný menový fond, ktorý asistuje pri spravovaní rastúceho bosnianskeho deficitu. Obávajú sa opakovania udalostí z februára, kedy nespokojný občania počas protestov zapaľovali vládne budovy.

Ľahšie to nebude

Krajina je politicky rozdelená medzi 2 etnické bloky. Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik postupné zbližovanie blokov odmieta a snaží sa viac o orientáciu smernom na Rusko. V roku 2009 Európsky súd pre ľudské práva upozornil na problematické práva menšín a žiadal zrušenie etnických podmienok pre volenie do úradov. Napriek tomu sa navrhovatelia chcú skôr sústrediť na hospodárstvo.

Philip Hammond, že všetky reformy, ktoré so svojim nemeckým kolegom navrhujú, podporia aj podpis dlho odkladanej Stabilizačnej a asociačnej dohody.

Bosna však nemá očakávať uľahčený vstup. Musí podobne ako ostatní uchádzači splniť Kodanské kritériá. „Ak sa má Bosna a Hercegovina pridať k Európskej únii a využívať výhody členstva, musí splniť podmienky, ktoré sa týkajú všetkých budúcich členov,“ píše sa v liste, ktorý dnes zverejnili tamojšie médiá.

EurActiv.sk/Reuters