Nemecko: Bývalý kancelár Helmut Kohl vyzval na väčšiu integráciu Európy

Frankfurt nad Mohanom 3. novembra (TASR) – Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl vyzval dnes Európu, aby pokračovala v ešte väčšej integrácii, keďže svetadiel čelí novým výzvam užších politických a ekonomických vzťahov. Kohl tak učinil v rámci krstu svojej novej knihy, píše agentúra DPA.

„Opäť potrebujeme viac európskeho zmyslu pre spoločenstvo,“ vyzval 84-ročný politik na uvedení knižného titulu „Bez obáv o Európu“ vo Frankfurte. Európa by sa mala pohnúť dopredu pomocou politiky užších vzťahov, a to s odvahou a odhodlaním, prízvukoval Kohl. „Európa je našou budúcnosťou,“ dodal.

Jeho zánovná knižná publikácia prichádza na trh v čase obnovených pnutí, ktoré obklopujú jeden z najväčších výsledkov európskej integrácie – spoločnú menu. Uvedenie knihy zároveň prichádza s narastajúcimi pochybnosťami občanov Británie ohľadom ďalšieho zotrvania krajiny v Európskej únii.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na podujatí vyzdvihol úlohu, ktorú Kohl zohral v rozvoji Európy v uplynulých rokoch. Podľa Junckera je Kohl nemeckým a európskym patriotom, ktorý stál na čele štátu v časoch pádu Berlínskeho múru a významne sa zaslúžil aj o zavedenie eura.

3 tth žab