Nemecko: Merkelová je nespokojná s Ruskom, nevidí dôvod na stiahnutie sankcií EÚ

Berlín 4. novembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila dnes svoju nespokojnosť s konaním Ruska na východe Ukrajiny a dodala, že na stiahnutie sankcií Európskej únie voči Moskve nie je žiadny dôvod.

Merkelová na konferencii organizácie nemeckých zamestnávateľov v Berlíne zdôraznila, že jej cieľom ostáva diplomatické riešenie, ale víkendové voľby ukazujú, „aké ťažké je dodržať dohody, ktoré vznikli, pokiaľ sa pozrieme na ilegálne voľby“.

Rusko podporuje a presadzuje legitimizáciu volieb, ktoré cez víkend na východe Ukrajiny usporiadali tamojší vzbúrenci. Podľa západných krajín však tieto voľby naopak podkopali už i tak narúšané prímerie vyplývajúce z Minského protokolu.

„Rusko už teraz neprispieva tak, ako by sme si predstavovali, obzvlášť v súvislosti s Luhanskom a Donetskom“ na východe Ukrajiny, povedala Merkelová. „Dohoda z Minska by mala byť základ. Takže ekonomické sankcie sú nevyhnutné a v súčasnosti nie je dôvod na ich stiahnutie.“

Vláda v Kyjeve označila voľby na východe Ukrajiny za protizákonné, pretože hlasovanie podľa jej názoru protirečí minským dohovorom. Rovnaký názor má aj EÚ, ktorá už v nedeľu oznámila, že výsledky hlasovania v oboch regiónoch neuzná. Nedeľné voľby sú podľa nej prekážkou na ceste k mieru. Za protizákonné ich považujú aj USA, keďže okrem dohodám z Minska protirečia aj ukrajinskej ústave.

2 20 clu gon