Nemecko: Merkelová potvrdila zdržanlivý postoj voči členstvu Turecka v EÚ

Berlín 4. februára (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila dnes zdržanlivý postoj voči rýchlemu členstvu Turecka v Európskej únii. Hoci podporuje otvorenie ďalších rokovacích kapitol v prístupovom procese, naďalej pochybuje, či by malo Turecko do EÚ vstúpiť, a nebude stanovovať časový rámec tohto procesu, informovala agentúra AP.

Turecko otvorilo rozhovory o vstupe do EÚ v roku 2005, odvtedy však sotva pokročili, najmä z dôvodu sporu Turecka s Cyprom ako členom Únie, ako aj obavami v EÚ z prijatia ľudnatej a prevažne moslimskej krajiny.

Merkelová po dnešnom stretnutí s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom v Berlíne povedala, že podporuje otvorenie rokovacích kapitol týkajúcich sa súdnictva a ľudských práv. Zdôraznila však, že jej koaličná vláda vníma prístupové rozhovory s Ankarou ako proces s otvoreným výsledkom.

Kancelárka vyzvala tiež na zaistenie nezávislosti súdov v Turecku, ktorá sa stala terčom spochybňovania v súvislosti s postupom Ankary pri nedávnom korupčnom škandále.

Erdogan predtým uviedol, že Európska únia potrebuje Turecko rovnako, ako Turecko potrebuje EÚ. V prejave na pôde Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Berlíne vyhlásil, že úspešný prechod 21. storočím by bol pre EÚ nemožný bez Turecka v súvislosti s výrazným rastom tureckej ekonomiky, informovala agentúra DPA.

Erdogan okrem toho vyzval nemeckú vládu, aby podporila Turecko v snahe o vstup do EÚ, a ubezpečil, že jeho krajina bude pokračovať v reformách.

2 3 gon hy