Nemecko: Merkelová sa v stredu stretne s Hollandom, ešte pred summitom EÚ

Berlín/Paríž 23. júna (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v stredu 27. júna v neskorších hodinách, ešte pred kľúčovým summitom Európskej únie, stretne v Paríži s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Tlačovej agentúre Reuters to dnes oznámil hovorca nemeckej vlády.

"Účelom stretnutia je pripraviť sa na Európsku radu (summit EÚ), ktorá sa bude konať vo štvrtok a v piatok," vysvetlil hovorca.

Hollande sa chce na budúcotýždňovom európskom summite dohodnúť na ďalších opatreniach, nielen na "balíku na podporu rastu" – potom bude ochotný ratifikovať fiškálnu zmluvu Európskej únie. Uviedol to v piatok francúzsky diplomatický zdroj.

Hollande získal v piatok v Ríme podporu lídrov Nemecka, Talianska a Španielska pre svoje návrhy na podporu rastu, ale chce tiež dohodu celej EÚ, smerujúcu k začleneniu bankového sektoru a k ďalším opatreniam potrebným pre finančnú stabilitu, dodal zdroj.

Stretnutie s Merkelovou potvrdil dnes neskôr aj Hollandov úrad. Obe krajiny sa budú snažiť zladiť svoje rozdielne postoje ešte pred summitom zameraným na krízové opatrenia v eurozóne. "Obaja lídri budú diskutovať o nadchádzajúcom summite EÚ, o medzinárodnej situácii a budúcich francúzsko-nemeckých výmenách," uviedol vo vyhlásení Elyzejský palác.

Zdroj: Reuters

1 jam