Merkelová trvá na zmrazení hlasov porušiteľov rozpočtových pravidiel EÚ

Brusel 28. októbra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes po príchode na summit Európskej únie v Bruseli trvala na tom, aby EÚ zmrazila hlasovacie práva členským krajinám, ktoré porušia rozpočtové pravidlá bloku, napriek pevnej opozícii ďalších krajín.

Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzvali na uplatnenie tohto práva v reakcii na finančný chaos, vyvolaný takmer krachujúcim Gréckom začiatkom roka. Žiadna iná krajina ich však doteraz nepodporila a mnohí sa vyslovili proti tomu.

"Lisabonská zmluva umožňuje odňať hlasovanie práva, ak sú porušené základné hodnoty EÚ… Podľa môjho názoru, politika, ktorá ohrozuje celé euro…, je politika, ktorá ide proti základným hodnotám EÚ," vyhlásila Merkelová.

Nemecká kancelárka naliehala aj na predstaviteľov EÚ, aby zriadili stály systém finančnej pomoci pre krajiny eurozóny, ktorý prinúti medzinárodných poskytovateľov finančných pôžičiek zaplatiť časť nákladov na akúkoľvek záchranu, keďže "majú najväčší zisk z vysokých úrokových sadzieb" účtovaných vládam postihnutých krajín.

Odňatie hlasovacieho práva medzitým odmietol švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, podľa ktorého by to len spôsobilo ďalšie hlboké problémy. Reinfeldt sa namiesto toho vyslovil za ďalšie automatické tresty v deficitných konaniach únie. V takom prípade by mohol podporiť aj plán vytvorenia stáleho záchranného systému pre štáty ohrozené bankrotom. Menšie zmeny v Lisabonskej zmluve sú podľa neho naopak prijateľné, ak by však neviedli k referendám, ako to bolo v prípade Írska.

Zdroj: DPA

3 žab/gon bar