Nemecko verí, že podporou pracovných miest pre mladých v Európe si vylepší imidž

Berlín 26. mája (TASR) – Obavy Nemcov zo stále častejších výčitiek ostatných krajín eurozóny, že pod ich ekonomické problémy sa do veľkej miery podpísal práve nemecký tlak na dodržiavanie úsporných opatrení, viedli Berlín k sérii bilaterálnych rokovaní o podpore zamestnania mladých v dotknutých štátoch. Podľa niektorých ekonómov a politikov je snaha o zlepšenie imidžu Nemecka navyše dôležitá aj preto, aby sa nezhoršili nálady obyvateľstva eurozóny voči menovej únii. Informovala o tom agentúra Reuters.

V Španielsku je bez práce viac než polovica ľudí do 25 rokov, v Portugalsku je to 42 % a v Grécku to bolo vo februári rekordných 64 %. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble preto tento týždeň oznámil plán, v rámci ktorého chce Berlín problém pomôcť riešiť najskôr na Pyrenejskom polostrove. Nemecká rozvojová banka KfW pomôže napríklad v Portugalsku vytvoriť finančnú inštitúciu na podporu rastu ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. Predtým podpísalo Nemecko dohodu so Španielskom o boji proti nezamestnanosti mladých, v rámci ktorej ponúkne tisíckam mladých Španielov školenia alebo prácu.

Berlín si týmito aktivitami rieši aj ďalšie problémy. Samotná krajina má nedostatok pracovnej sily v niektorých sektoroch a profesiách, čo môže ohroziť jej budúci ekonomický rast. Na druhej strane Nemecko očakáva, že dvojstranné rokovania pomôžu riešiť nezamestnanosť mladých rýchlejšie, než to podľa Berlína dokáže Európska komisia.

Neoficiálne sa však v Berlíne hovorí, že vládu znepokojuje hlavne imidž Nemecka. V mnohých európskych mestách sa počas protestov proti úsporným opatreniam často objavovali plagáty s kancelárkou Angelou Merkelovou v nacistickej uniforme. Schäuble verí, že bilaterálne úsilie v oblasti tvorby pracovných miest pre mladých v krízou sužovaných krajinách prinesie svoje ovocie. Merkelová zároveň pozvala ministrov práce EÚ na konferenciu o nezamestnanosti mladých, ktorá sa bude konať začiatkom júla v Berlíne.

"Merkelová a Schäuble sú si veľmi dobre vedomí toho, že o budúcnosti eurozóny sa nerozhoduje len v Bruseli či Berlíne, ale aj na uliciach Madridu, Atén a iných miest," povedal ekonóm Carsten Brzeski. "Vysoká nezamestnanosť spojená so zlosťou voči Nemecku môže viesť veľmi rýchlo k rastu populizmu a nacionalizmu a v extrémnom prípade aj ku koncu eurozóny," dodal.

Tvrdý postoj nemeckej vlády pred pár dňami dokonca skritizovali aj samotní Nemci. Konkrétne minulý týždeň obvinili Merkelovú a jej nemenný postoj v otázke úsporných opatrení z toho, že nemecký reprezentant na pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest nedostal od 34 z 39 hlasujúcich krajín ani bod.

1 dan vs