Nemecko vyzvalo na ďalšie sankcie voči Pchjongjangu

Berlín 12. februára (TASR) – Nemecko vyzvalo dnes medzinárodné spoločenstvo, aby zvážilo uvalenie ďalších sankcií na Severnú Kóreu v reakcii na jej tretiu jadrovú skúšku. K odsudzujúcim reakciám z celého sveta sa pridala aj NATO, Európska únia, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a India.

"Medzinárodné spoločenstvo musí k tejto novej provokácii reagovať jasným stanoviskom. Treba zvážiť ďalšie sankcie voči režimu v Pchjongjangu," uviedol vo vyhlásení minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

NATO vo svojej reakcii zdôraznilo, že "nezodpovedný" jadrový test KĽDR predstavuje vážnu hrozbu pre svetový mier a stabilitu.

"Svojimi snahami o vývoj zbraní hromadného ničenia sa Severná Kórea naďalej stavia voči Bezpečnostnej rade OSN i širšiemu medzinárodnému spoločenstvu," uvádza sa vo vyhlásení Severoatlantickej rady.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová označila severokórejský pokusný výbuch za flagrantné porušenie režimu nešírenia jadrových zbraní i vlastných prísľubov KĽDR. Apelovala pritom na Pchjongjang, aby upustil od ďalších provokácií a vzdal sa vývoja jadrových zbraní a obohacovania uránu.

Riaditeľ MAAE Jukija Amano označil počínanie Severnej Kórey za poľutovaniahodné a jasné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

India vyjadrila hlboké znepokojenie z toho, že KĽDR konala v rozpore so svojimi medzinárodnými záväzkami, čím negatívne ovplyvnila bezpečnosť celého regiónu.

Severná Kórea dnes potvrdila, že úspešne vykonala tretiu jadrovú skúšku, pri ktorej použila miniaturizované a ľahšie zariadenie, ktoré malo väčšiu výbušnú silu než tomu bolo u predchádzajúcich testov.

1 3 20 rsc zsl