Neonacista vo výbore pre občianske slobody

Zdroj: Wikipedia

Udo Voigt je bývalý líder nemeckej NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands). Stranu nemecké tajné služby a Spolkový úrad na ochranu ústavy ju monitorujú ako krajne pravicovú extrémistickú skupinu a ako "hrozbu pre ústavný poriadok". V roku 2003 prebehol neúspešný pokus o jej zákaz súdnou cestou. Ďalší podnet je od roku 2012 na ústavnom súde.

Čerstvý europoslanec Voigt sa v minulosti verejne sa zastával Adolfa Hitlera, pred dvoma rokmi bol odsúdený za glorifikáciu Waffen SS a tvrdil, že počas holokaustu  nezomrelo viac ako 340 tisíc židov.

Historici sa zhodujú, že ich bolo okolo 6 miliónov.

Stranu NPD viedol od roku 1996 do roku 2001.

„Každý kto poopiera holokaust a kto je proti ľudskej dôstojnosti, demokracii a pluralite nájde vo mne najsilnejšieho protivníka,“ reagoval predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

„Európsky parlament je miesto, kde zástupcovia európskych občanov pracujú, aby sa zabezpečili dobú a mierovú budúcnosť nášho kontinentu. Nie je tu miesto pre rasistov a antisemitov.“

Parlamentný výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (skratka LIBE) je zodpovedný za ochranu ľudských a občianskych práv a opatrenia na boj proti diskriminácii.

Vo výbore LIBE budú pôsobiť ako plní členovia alebo náhradníci aj 4 slovenskí europoslanci – Monika Flašíková Beňová (Smer), Pál Csáky (SMK), József Nagy (Most-Híd) a Branislav Šripek (OĽaNO).

Predsedom tohto výboru sa stal vplyvný britský labouristický europoslanec indického pôvodu, Claude Moraes.

Voigt pôsobí v EP ako nezaradený europoslanec. Rovnako ako politické frakcie aj táto neorganizovaná skupina sa na základe svojej početnosti prerozdelí medzi jednotlivé výbory, pričom sa zohľadňujú preferencie jednotlivých poslancov.  

Udo Voight je synom dôstojníka Wehrmachtu. V roku 2007 ho polícia zatkla, keď na verejnej demoštrácii vyzýval na udelenie Nobelovej ceny mieru pre prominentného nacistu Rudolfa Hessa.

Európsky židovský kongres už vyzval Európsky parlament, aby zamedzili zneužívaniu parlamentnej pôdy na prezentáciu jeho „odpudzujúcich “ názorov.

Riaditeľ Európskej siete proti rasizmu Michale Privot upozorňuje, že okrem Voigta sa pre výbor pre občianke slobody rozhodli aj ďalší xenofóbne ladení poslanci, ktorí takto budú mať možnosť hlasovať o základných právach ľudí žijúcich v Európe.

Od Voigta sa dištancuje aj skupina Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), aj keď svojím vlastným spôsobom: „V politickej kultúre, ktorá odmieta priamu demokraciu a národné sebaurčenie, frustrovaní ľudia sú prinútení podporovať extrémistické strany ako je NPD.“

NPD získala v nemeckých eurovoľbách 1 % hlasov. Do Európskeho parlamentu ju tak de facto posunulo rozhodnutie Nemeckého ústavného súdu, ktorý začiatkom roka v eurovoľbách zrušil volebné kvórum.