Nepresvedčivý, bez odpovedí a vízie: Wojciechowski si grilovanie v europarlamente zrejme zopakuje

Dezignovaný eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Na papieri to vyzeralo, že Janusz Wojciechowski nebude mať problémy obhájiť nomináciu na post eurokomisára pre poľnohospodárstvo. Na vypočúvaní v europarlamente však sklamal a reálne hrozí, že Varšava bude musieť predstaviť nového kandidáta.

Na papieri Janusz Wojciechowski vyzeral ako kandidát s dobrými odbornými predpokladmi stať sa novým eurokomisárom pre poľnohospodárstvo. Európskemu agrosektoru sa dlhé roky venoval ako europoslanec, či neskôr ako člen Európskeho dvora audítorov. Podľa poľských vládnych predstaviteľov je v tejto oblasti v krajine najväčším odborníkom.

Wojciechowského vystúpenie počas dva a pol hodinového „grilovania“ v poľnohospodárskom výbore (AGRI), ktorého bol dlhé roky podpredsedom, ale väčšinu prítomných europoslancov prekvapilo. Nemilo.

Zaskočený 64 ročný právnik na europoslanecké otázky často nevedel vôbec reagovať, viackrát si protirečil a s postupom času čoraz viac otázok – evidentne nervózny – odbil jednoslovnými odpoveďami.

Europoslancov hlavne zaujímala udržateľná poľnohospodárska produkcia, podpora mladých a malých farmárov, či ochrana agrosektora pred rastúcou konkurenciou zo zahraničia.

Wojciechowski väčšinou odpovedal veľmi všeobecne, alebo tvrdil, že je „otvorený širšej diskusii“ na danú tému. V niektorých momentoch sa členovia výboru jeho opakujúcim  sa odpovediam otvorene smiali.

Wojciechowski napokon dostatočnú podporu koordinátorov výboru nezískal. Poslanci od neho žiadajú nové písomné odpovede a zrejme bude prvým kandidátom, ktorý si hearing zopakuje. Ak poslancov nepresvedčí ani na druhý pokus, Varšava bude musieť predstaviť nového uchádzača.

„Poľská vláda Wojciechowskeho nominovala pre jeho údajnú odbornosť v poľnohospodárskych záležitostiach. Prvých 90 minút ale využil na to, aby nás presvedčil o opaku. Je to majster v neodpovedaní a uhýbaní,“ komentovala jeho vystúpenie novinárka Financial Times Mahreen Khan.

Agropolitiku má reformovať poľský právnik: Hovorme len o poľnohospodárstve, žiada pred vypočúvaním

Monika Beňová chce od dezignovaného komisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowskiho na hearignu počuť, ako chce zabrániť opakujúcimi sa potravinovými škandálom. Hojsíka a Wiezika budú zaujímať opatrenia na ochranu životného prostredia a biodiverzity. 

Šanca na zmenu

Každé vypočúvanie v europarlamentnom výbore začína 15-minútovým príhovorom kandidáta, počas ktorého predstavuje svoje priority. Hlavným motívom Wojciechowskeho vystúpenia bola šanca na zmenu európskeho poľnohospodárstva. To potrebuje dlhodobú stratégiu, čo je podľa Poliaka hlavný dôvod, prečo prijal nomináciu na eurokomisára. „Farmári sa nás pýtajú, aká je ich budúcnosť a budúcnosť ich detí. Je veľmi dôležité, aby sme im dali optimistické odpovede,“ hovoril pred europoslancami.

V súvislosti s novým sedemročným únijným rozpočtom po roku 2020 dnes v EÚ prebieha aj diskusia o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Víziu o jej budúcnosti predstavil dosluhujúci agrokomisár Phil Hogan v roku 2018. Jeho návrh ale kritizujú tak členské štáty, ako aj europarlament.

Wojciechowski povedal, že chce nadviazať na Hoganovu prácu. Europoslanci sa ho preto pýtali, či to znamená, že návrh írskeho komisára považuje za dobrý, hoci ho ako spoluautor správy európskych audítorov kritizoval. Počas hearingu viackrát vyjadrili nespokojnosť s pretrvávajúcimi rozdielmi vo výške priamych platieb v jednotlivých členských štátoch. Odmietli tiež 30-percentné škrty v druhom pilieri SPP, teda programe na rozvoj vidieka.

„Teraz som reprezentantom Komisie a jej návrhu. Som však otvorený diskusii o zmenách a zlepšeniach tohto návrhu,“ snažil sa upresniť svoj postoj poľský kandidát s tým, že chce do rozhovorov viac zapojiť európskych zákonodarcov.

Prvá vec, ktorú vo funkcii spraví, bude správa o stave poľnohospodárstva v EÚ. „Je veľmi dôležité spraviť si pravdivý obrázok o tom, ako vyzerá naše poľnohospodárstvo,“ vysvetľuje.

Nie je extrémny ekológ

Za jednu z hlavných výziev sektora označil generačnú výmenu. Európska podpora mladých poľnohospodárov by podľa neho mala byť flexibilnejšia. Pripomenul zistenia správy audítorov, podľa ktorej za posledných desať rokov v EÚ zanikli štyri milióny poľnohospodárskych podnikov. „To znamená, že denne prichádzame o viac ako tisíc fariem,“ dodal Wojciechowski.

Väčšina vystupujúcich europoslancov sa Wojciechowského pýtala, ako chce presadiť, aby európska agropolitika bola šetrnejšia k životnému prostrediu. Ten opakovane hovoril o potrebe ekologickejšieho poľnohospodárstva a väčšej podpore farmárov, ktorí dbajú na ochranu prírody. Prihlásil sa tiež k Európskemu zelenému údelu (European Green Deal).

Reforma agropolitiky Únie a životné prostredie: Návrh Komisie je krokom späť, tvrdia odborníci

Eurokomisia navrhuje zvýšiť podiel priamych platieb v rozpočte budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike. Priame podpory podľa výmery pôdy sú však podľa odborníkov neúčinné a škodlivé pre životné prostredie. Skepticky sa pozerajú aj na nové ekologické režimy. 

„Som presvedčený, že zelené poľnohospodárstvo je najlepší spôsob poľnohospodárstva,“ vysvetľoval poľský kandidát.

Viacerým europoslancom ale v odpovediach chýbali konkrétne opatrenia, ktorými chce prispieť k plneniu environmentálnych a klimatických cieľov. „On to určite myslí dobre, ale jeho vyhýbavé odpovede viacerých europoslancov rozčuľujú,“ zhodnotil jeho reakcie holandský europoslanec Bas Eickhout (Zelení/EFA).

O niečo konkrétnejší bol v otázke zlepšovania životných podmienok hospodárskych zvierat, čo viackrát označil za jednu z jeho hlavných priorít. EÚ by však podľa neho nemala nútiť, ale motivovať farmárov k zlepšovaniu podmienok v chove.

„Ja nie som extrémny ekológ, no myslím si, že najväčšími ekológmi sú práve farmári,“ priblížil.

Sankčný mechanizmus nie je dobre pripravený

Pred vypočúvaním sa očakávalo, že europoslancov bude zaujímať aj jeho pohľad na politickú situáciu v Poľsku. Wojciechowski je od roku 2010 členom vládnej strany Právo a Spravodlivosť, (PiS, ECR); momentálne má však pozastavené členstvo.

Táto téma sa napokon do diskusie nedostala. Poľský europoslanec Jaroslaw Kalinowski (EPP) sa však zaujímal o jeho názor na podmieňovanie čerpania európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu, ktoré navrhla Komisia ešte pod vedením Jeana-Claudea Junckera. Wojciechowski by sa podľa neho mal zasadiť za to, že nové pravidlá nebudú platiť pre agrodotácie, aby „farmári netrpeli za chyby svojich vlád“. Dezignovaný komisár si v odpovedi pomohol citovaním správy Európskeho dvora audítorov, ktorá je k navrhovanému sankčnému mechanizmu kritická. „Nie je mojou úlohou hodnotiť návrh Komisie, ale podľa audítorov nie je dobre pripravený,“ odpovedal Wojciechowski.

Právny štát: Slovensko si sankcie vie predstaviť, má však pripomienky

Ministerstvo zahraničia chce, aby mali v procese väčšie slovo členské štáty na úkor Európskej komisie. Hlasovanie o sankciách v Rade navrhuje sťažiť.

Wojciechowski odpovedal aj na otázku ohľadom nezrovnalostí v dokumentácii náhrad cestovných nákladov, keď bol ešte europoslanec. Tie vyšetroval aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

„Ako chcete riadiť tretinu rozpočtu EÚ, keď máte problém s cestovnými nákladmi,“ pýtal sa ho luxemburský europoslanec Christophe Hansen (EPP). Podľa Wojciechowského ale chybu spravila cestovná agentúra a v prípade sa cíti ako obeť. „Z mojej strany bolo všetko v poriadku (…) Únia neprišla ani o jedno euro,“ odpovedal Poliak.

Hojsík: Potrebujeme jasnejšie odpovede

Utorkového vypočúvania sa zúčastnili aj traja slovenskí europoslanci, no ani jeden z nich sa nedostal k priamej otázke na dezignovaného komisára.

Michal Wiezik (SPOLU-OD, EPP) podobne ako väčšina jeho kolegov z frakcie označil Wojciechowskeho výkon za nepresvedčivý, k čomu podľa neho mohla prispieť aj „slabšia jazyková výbava“.

Tvrdí, že od neho nepočul silnú víziu, či uveriteľný koncept pre udržateľné poľnohospodárstvo. „V jeho podaní odznelo niekoľko silnejších vyjadrení na podporu ozelenenia poľnohospodárstva, je však otázne, či nešlo len o rečnícky kalkul,“ uviedol pre EURACTIV.sk Wiezik.

„Nechcem byt zlým prorokom, ale  jeho ambíciu stať sa komisárom pre poľnohospodárstvo momentálne vidím skôr ako neperspektívnu,“ dodal.

Wojciechowski nepresvedčil ani Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko). Jeho frakcia Obnovme Európu (Renew Europe) požaduje dodatočné vypočutie. „Komisár musí obstáť v hlavnej skúške, ktorou bude prebiehajúce rokovanie novej SPP a tá bude náročnejšia než vypočutie v Európskom parlamente,“ argumentuje Hojsík. Hlavnými trecími plochami podľa Hojsíka pritom budú podpora menších farmárov či zabezpečenie potravinovej bezpečnosti v kontexte prebiehajúcej klimatickej krízy a straty biodiverzity. „Preto potrebujeme na tieto otázky od kandidáta jasnejšie odpovede,“ povedal pre EURACTIV.sk.

Podľa Moniky Beňovej (SMER-SD, S&D) bol hearing Janusza Wojciechowskeho „komplexný“. Slovenská europoslankyňa ocenila, že zvýraznil dôležitosť ochrany životného prostredia. „ Zároveň však bolo zdôraznené, že farmárov je z hľadiska zavádzania opatrení týkajúcich sa ochrany životného prostredia a biodiverzity dôležité predovšetkým účinne motivovať a nie nútiť,“ myslí si Beňová.

Podolský kandidát sa podľa nej však dostatočne nevenoval ochrane zamestnancov v poľnohospodárstve, či nástrojom na motivovanie mladých, aby sa zapojili do sektora.

„Taktiež sa mohol viac zamerať na potrebu odstraňovania nerovností na jednotnom európskom trhu a nevyhnutné vyrovnávanie sa ekonomického postavenia farmárov medzi starými a novými členskými krajinami.“