Népszabadság: Juncker zrejme prijme nomináciu Navracsicsa na post eurokomisára

Budapešť 30. júla (TASR) – Čoraz viac je zrejmé, že maďarským eurokomisárom bude terajší minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Tibor Navracsics. Konštatoval to dnes maďarský denník Népszabadság, podľa ktorého Navracsicsovej nominácii by nebránil ani predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Podľa informácií novín je už rozhodnuté: premiér Viktor Orbán nominuje na post maďarského komisára Navracsicsa. Vládne zdroje pre Népszabadság uviedli, že predseda vlády a šéf rezortu diplomacie konzultujú denne.

Juncker by sotva mohol niečo voči Navracsicsovi namietať – je jedným z nadpriemerne pripravených a najkompetentnejších nominantov na eurokomisára, povedal denníku nemenovaný zdroj.

Navracsics sa v Bruseli podľa tohto zdroja prezentoval ešte ako minister spravodlivosti. Vtedy sa o ňom všeobecne vytvorila mienka ako o zanietenom priaznivcovi Európskej únie, aj keď zároveň razantne presadzoval maďarské národné záujmy.

Népszabadság pripomína, že vypočutie kandidátov na post eurokomisára bude v septembri, Európsky parlament o nich rozhodne v októbri a v novembri by mohla nastúpiť nová Junckerova garnitúra.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem