Népszabadság: Prečo Orbán nebol na summite o Líbyi?

Budapešť 20. marca (TASR) – Od 1. januára je Maďarsko predsedajúcou krajinou Európskej únie, napriek tomu nedostalo pozvánku na sobotňajší summit zaoberajúci sa Líbyou. Francúzi sa bránia, že summit bolo nutné zorganizovať veľmi rýchlo, pričom ale Poľsko pozvali, konštatuje dnes internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság.

Francúzske zdroje uznávajú, že sobotňajšiu parížsku schôdzku venovanú prerokovaniu líbyjských akcií museli pripraviť rýchlo a dbali na to, aby boli v každom prípade zastúpené krajiny, ktoré ponúkli pomoc dotknutému arabskému regiónu, respektíve vojenskej operácii. Preto pozvali Poľsko, ale Maďarsko, ako predsedajúcu krajinu EÚ však nie.

Je síce pravda, že úniu zastupovala v Paríži šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Podľa Lisabonskej zmluvy už diplomatické záležitosti sú jej agendou a nepatria predsedajúcej krajine EÚ, ktorá podľa Népszabadságu má čo robiť, aby dala nejako o sebe vedieť.

Parížsky zoznam hostí zrejme nespôsobí trenice v maďarsko-francúzskych vzťahoch a je možné, že na pondelňajšom bruselskom rokovaní ministrov zahraničných vecí sa šéfovia diplomacií „priateľsky povznesú nad otázkou, kto bol v Paríži, a kto nie“, uzatvára Népszabadság.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh