Nezávislosť Kosova vopred rozhodnutá?

 

Krátka správa

Mimoriadny splnomocnenec OSN pre Kosovo Soren Jessen-Petersen sa mal 13. júna 2006 pre kosovský denník Koha Ditore vyjadriť: „Je jasné, že sen Kosova – vieme že je to nezávislosť – sa tento rok stane realitou.“ Správu uverejnila agentúra Reuters, grécka agentúra In.gr, zachytilo ho aj srbské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ho obvinilo z ovplyvňovania výsledku júlových rokovaní o konečnom statuse provincie.

Diplomat na tlačovom briefingu NATO v Bruseli neskôr uviedol, že citácia v denníku bola nesprávna, a že v skutočnosti jeho výrok znel: „Môj odkaz a výzva pre lídrov Kosova je, aby pokračovali vo svojom úsilí a neprestali presadzovať sen Kosova, a všetci vieme, aký je to sen, no nebudem o tom teraz hovoriť.“

Dánsky diplomat nedávno oznámil, že na konci júna odíde z postu mimoriadneho splnomocnenca OSN pre Kosovo, pretože chce tráviť viac času so svojou rodinou.

Ďalšie agentúry OSN v minulosti popudzoval jeho blízky vzťah s lídrami etnických Albáncov v Prištine, najmä s bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom, obvineným zo spáchania vojnových zločinov.

O ďalší kontroverzný výrok na adresu Kosova sa postaral zaslúžilý britský diplomat John Sawyer, ktorý vo februári vyhlásil, že západ „rozhodol“ , že Kosovo by malo byť nezávislé.

Srbsko je v súčasnosti veľmi citlivé na akékoľvek narážky na svoju štátnosť, keďže Čierna Hora sa v májovom referende rozhodla pre vystúpenie zo štátneho zväzku. Srbskí separatisti v Bosne, ako aj secesionistickí lídri na južnom Kaukaze sa snažia využiť postoj medzinárodného spoločenstva k Čiernej Hore na dosiahnutie vlastných cieľov.