Nielen európski politici ale aj podnikatelia reagujú na krvavé udalosti v Egypte

Brusel 15. augusta (TASR) – Krvavé udalosti v Egypte v stredu (14. 8.) vzbudili nevôľu nielen európskych politikov, ale aj podnikov. Švédska spoločnosť Electrolux dnes oznámila, že dočasne uzatvorí svoje továrne v Egypte a dánska vláda oznámila pozastavenie finančnej pomoci pre egyptskú vládu.

Hovorca spoločnosti Electrolux Daniel Frykholm dnes pre médiá potvrdil, že z bezpečnostných dôvodov sa firma rozhodla dočasne zavrieť továrne v Káhire a okolí hlavného mesta, kde od stredy prebiehajú krvavé strety medzi vládnymi silami a moslimskou opozíciou. Tie si doteraz vyžiadali už stovky obetí a tisíce zranených.

Spoločnosť Electrolux zamestnáva v Egypte 6700 zamestnancov. Švédska firma sa rozhodla pre tento krok aj preto, lebo hnutie Moslimské bratstvo dnes vyzvalo svojich stúpencov k účasti na ďalších demonštráciách aj napriek tomu, že armáda vyhlásila stanné právo. Takýto postoj moslimskej opozície vyvoláva obavy z novej vlny násilia v tejto krajine.

Dánsky minister pre obnovu a rozvoj Christian Friis Bach dnes pre médiá potvrdil, že Kodaň pozastavila finančnú pomoc pre Egypt z dôvodu prehnaného násilia pri rozohnaní moslimských demonštrantov. Dánsko malo rozbehnuté dva projekty v hodnote 4 milióny eur priamo s egyptskou vládou a verejnoprávnymi úradmi.

Násilný vývoj udalostí v Egypte vyvolal búrlivé reakcie zo strany európskych politikov a štátnikov. V stredu tieto incidenty odsúdili EÚ, Európsky parlament, Rada Európy aj NATO. Francúzsky prezident Francois Hollande si dnes predvolal egyptského veľvyslanca v Paríži a odkázal Egypťanom, aby urobili všetko pre to, aby sa zabránilo občianskej vojne v tejto krajine.

Hollande zároveň vyzval na "okamžité ukončenie represií" a egyptskú armádu požiadal o čo najrýchlejšie zrušenie stanného práva.

Pre podobný krok – predvolanie egyptských veľvyslancov a vyjadrenie hlbokého znepokojenia s vývojom situácie – sa dnes rozhodla aj britská a nemecká vláda.

Európski diplomati vyzvali všetky politické sily v Egypte na väčšiu zdržanlivosť a zabránenie ďalšej eskalácii násilia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl