Nikoličovu inauguráciu susedia bojkotovali

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/1472413744/

Z ôsmich susedných štátov Srbska sa ceremónie zúčastnil iba predstaviteľ Čiernej Hory, Filip Vujanovič. Čierna Hora sa od Srbska oddelila ako posledná, po referende v roku 2006.

Tomislav Nikolič zvíťazil vo voľbách, ktoré sa konali 20. mája. Následne v rozhovore pre čiernohorskú televíziu povedal, že masaker v Srebrenici je vojnový zločin, ktorý spáchali nejakí Srbi a mali by byť potrestaní. Zdôraznil však, že nešlo o genocídu. Za tieto slová si vyslúžil kritiku od EÚ.

Regionálna tlač si všímala hlavne neprítomnosť lídrov bývalých juhoslovanských republík (Ivo Josipovič z Chorvátska, Danilo Turk zo Slovinska, Djordje Ivanov z Macedónska a Bakir Izbegovič z Bosny a Hercegoviny).

Ani tri štáty EÚ, ktoré susedia so Srbskom – Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko –svoje delegácie neposlali.

Za Európsku úniu sa podujatia zúčastnil eurokomisár pre rozšírenie, Štefan Füle, aby priniesol odkaz, že nová srbská hlava štátu má stále šancu demonštrovať svoju oddanosť európskym hodnotám a budúcnosti krajiny v EÚ.

Nikolič je bývalý ultranacionalista, ktorý bol pravou rukou Vojislava Šešelja. Šešelj ako líder Srbskej radikálnej strany čelí obvineniam z vojnových zločinov pred Haagskym tribunálom. Nikolič v roku 2008 zmenil svoje rétoriku, založil Progresívnu stranu a zaujal pro-európskejší postoj.

Vo svojom inauguračnom príhovore Nikolič vyhlásil, že kurz Srbska smerom k Európe je "cestou budúcnosti". Prisľúbil spoluprácu s každým, koho cieľom je prospech Srbska a mierová politika, stabilita a spolupráca v regióne. "Budem budovať priateľstvá po celom svete, pretože Srbsko si nezaslúži nepriateľov. Európska cesta pre Srbsko je tá správna pre budúcnosť, je to cesta ekonomickej prosperity. Pomôžem Srbsku pokračovať v tejto ceste." Povedal, že bude "pracovať s každým, na východe a na západe, pretože iba tak môže Srbsko zvíťaziť a nič nestratiť."

Nikolič si ako prvú zahraničnú destináciu po voľbách vybral symbolicky Rusko, kde vzdal úctu Putinovi. Použil pri tom frazeológiu pripomínajúcu stalinistickú éru.

Povedal, že bude ochraňovať ústavu, rešpektovať a udržiavať teritoriálnu integritu Srbska a pokúsi sa zjednotiť politické sily v krajine, aby tak spolu mohli viesť spoločnú politiku voči Kosovu.

Po tom, ako v Kosove vypuklo násilie, Nikolič 7. júna apeloval na Srbov v regióne, aby sa "nedali vyprovokovať" a nezapájali sa do násilností, ktorých terčom boli medzinárodné organizácie.

"Srbská vláda a všetky naše inštitúcie musia využiť všetky svoje sily na ochranu bezpečnosti a práv občanov Srbska, ktorí žijú v Kosove," povedal Nikolič počas stretnutia s primátormi 4 miest v severnej časti Kosova, ktorá je obývaná Srbmi.

Srbskí politici stále rokujú o zostavení vlády. Boris Tadič, ktorý prehral súboj o prezidentské kreslo s Nikoličom stojí na čele pro-európskej Demokratickej strany.  

Nikolič plánuje navštíviť Brusel 14. júna.

Pozície

Europoslanec a vedúci delegácie EP pre vzťahy s juhovýchodnou Európou Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) nedávno v rozhovore pre EurActiv.sk na margo zvolenia Tomislava Nikoliča povedal: "Myslím si, že veľké obavy nie sú celkom na mieste, hoci EU by mala byť pozorná. Je pravdou, že Tomislav Nikolič má svoju nacionalistickú politickú minulosť a preto bude potrebné jeho kroky dôkladne sledovať, avšak jeho súčasné vyhlásenia sa výrazne neodlišujú od hlavného politického prúdu. Je potrebné, aby Únia brala Nikoliča ako fakt a dala mu príležitosť ukázať, ako vážne to myslí s reformami, európskou integráciou a pro-európskou orientáciou Srbska."