Nová srbská vláda má na krku dlhovú krízu

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/1472413744/

Keď sa nová vláda Ivicu Dačića ujala pred troma týždňami (27. júla) moci, Srbsko sa už nachádzalo v recesii. HDP krajiny kleslo do začiatku už kleslo o 1,3 %, v prvých dvoch kvartáloch roku 2012 o ďalších 0,6 %. Predpoveď na celý aktuálny rok, znie, že ekonomika klesne o 1 %.

Verejný dlh dosahuje výšku 55  % HDP napriek zákonu, ktorý hovorí, že nemôže presiahnuť 45 % HDP. Deficit rozpočtu je na 7 %. Nezamestnanosť stúpa a v súčasnosti sa pohybuje na 25 %. Podiel zlých úverov je 20 %.

Za tejto situácie znížila ratingová agentúra Standard and Poor´s  7. augusta rating krajiny o jeden stupeň na BB mínus s negatívnou vyhliadkou.

Vláda zacielila na centrálnu banku

S&P vyjadril obavy v súvislosti  so snahou novej vlády zmeniť zákon o centrálnej banke. Kritici tvrdia, že zmeny budú viesť k politizácii monetárnej politiky a ohrozia výmenné kurzy zahraničných mien a menových rezerv.

Parlament by mal zohrávať väčšiu úlohu pri menovaní viceguvernérov centrálnej banky a v schvaľovaní jej štatútu.

V dôsledku týchto zmien rezignoval guvernér Dejan Šoškić a niekoľko ďalších vedúcich úradníkov.

Šoškića nahradila Jorgovanka Tabakovićova, ktorá je členkou vládnucej Srbskej progresívnej strany. Po menovaní ohlásila, že zmrazí všetky svoje stranícke funkcie, aby splnila požiadavku nezávislosti.

Na vývoj už reagovala Európska únia aj ďalšie medzinárodné organizácie.

Riaditeľ oddelenia pre európsku integráciu na veľvyslanectve EÚ v Srbsku Freek Janmaat pre EurActiv Srbsko povedal, že pri rýchlosti s akou boli zmeny prijaté a teda pri nedostatku času na verejnú diskusiu sa dá pochybovať o transparentnosti a validite týchto krokov.

„Komisia je veľmi znepokojená navrhovanými zmenami v zákone o národnej banke Srbska, ktoré obmedzujú niektoré ustanovenia o nezávislosti guvernéra a orgánov, ktoré riadia a manažujú Národnú banku Srbska“, povedal Janmaat.

Riaditeľ oddelenia MMF pre Európu Reza Moghadam varoval, že zmeny budú znamenať neistotu, poškodia kredibilitu a vyvolajú pochybnosti o schopnosti krajiny riadiť svoju makroekonomickú politiku.

Ochota k reformám

Analýza ratingovej agentúry spochybnila tiež spôsob, akým nová vláda riadi verejné financie  a dohody s Medzinárodným menovým fondom. Tie boli zmrazené vo februári v dôsledku neochoty minulej vlády obmedziť pre voľbami verejné výdavky.

„Zníženie (ratingu) odráža naše presvedčenie, že nová srbská vláda nebola schopná rýchlo prijať politiky, ktoré by zvýšili dôveru v jej monetárny režim a znovunastolili fiškálnu stabilitu po voľbách,“ konštatovala agentúra.  

„Okrem toho nás čoraz viac znepokojuje, že nová vláda nemusí byť ochotná  – v recesii a s vysokou nezamestnanosťou – dať si ako prioritu udržateľné verejné financie a vyvážený ekonomický rast.“

Kroky novej vlády môžu oddialiť rokovania s MMF, ktoré by mohli pomôcť Srbsku s návrhmi ako zlepšiť financie a ekonomiku ako aj viesť k poskytnutiu priamej finančnej podpory.

Viac úspor

Fiškálna rada štátu odporúča vláde opatrenia na ušetrenie 1 miliardy eur v rokoch 2012 až 2013 a ďalšie úspory v 2014 a 2015. Inak hrozí dlhová kríza.

Medzi navrhovanými opatreniami je zmrazenie platov penzií a zvýšenie DPH z 18 % na 22 %. Experti Svetovej banky s návrhmi súhlasia a poukazujú na to, že opatrenia sa musia prijať čo možno najskôr.

Minister hospodárstva a financií Mladjan Dinkić však predstavil 8. augusta opatrenia, v rámci ktorých má byť DPH zvýšená len na 20 %, pričom sadzba na potraviny má zaostať na úrovni 8 %.

Dinkić tiež vylúčil zmrazenie platov a penzií už pred voľbami, pričom tento mesiac ohlásil, že penzisti, ktorí dostávajú menej ako 15 000 RSD (127 eur) dostanú v septembri prvú platbu z navýšenia.

Minister neplánuje ani znižovať platy vo verejnom sektore, nevylúčil ale možnosť limitovať platy vedúcich pracovníkov.