Nové trojstranné rozhovory o plynovom spore by sa mohli uskutočniť v septembri

Moskva 11. augusta (TASR) – Ďalšie trojstranné rozhovory na ministerskej úrovni medzi Európskou úniou, Ruskom a Ukrajinou o riešení rusko-ukrajinského plynového sporu by sa mohli uskutočniť v septembri. Uviedol to dnes pre agentúru RIA Novosti zdroj blízky Európskej komisii.

„V súčasnosti sa pracuje na prípravách schôdzky o otázkach energetiky, najmä plynu,“ povedal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. „Dúfam, že trojstranné rozhovory na ministerskej úrovni sa obnovia na budúci mesiac,“ dodal.

Európska komisia pôvodne predpokladala, že ďalšie trojstranné rozhovory sa uskutočnia ešte pred augustom. Predtým sa takéto rozhovory uskutočnili v období od apríla do polovice júna, no výsledky nepriniesli. Kyjev trvá na výraznom znížení ceny za dodávky ruského plynu a dokiaľ sa tak nestane, odmieta doriešiť svoj dlh voči Rusku. Ten sa podľa najnovších odhadov vyšplhal na 5,3 miliardy USD (3,96 miliardy eur). Rusko síce nad znížením ceny za dodávky plynu pre Ukrajinu uvažovalo, no Kyjev odmietol prijať Moskvou navrhované podmienky.

Neskôr Rusko oznámilo, že rokovania o riešení sporu obnoví až potom, keď Ukrajina splatí svoje dlhy. Od 16. júna ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zaviedla voči Ukrajine systém zálohových platieb. To znamená, že dodá Ukrajine len toľko plynu, koľko si vopred zaplatí. Podľa Európskej komisie je problém potrebné doriešiť čo najskôr, keďže do zimy sa Ukrajine minú jej rezervy plynu.

(1 EUR = 1,3386 USD)

12 dan ed