Šefčovič odmieta obvinenia z protirómskych vyjadrení

(Nové znenie správy s opraveným faktom, že Gabriella Šefčovičová je členka kabinetu slovenského komisára Maroša Šefčoviča, nie vedúca kancelárie slovenskej delegácie v socialistickej frakcii EP. TASR sa za chybu ospravedlňuje.)

Brusel 15. januára (TASR) – Dezignovaný slovenský komisár Maroš Šefčovič odmieta obvinenia zo strany maďarských europoslancov, ktorí ho kritizujú za jeho údajné vyjadrenia namierené proti Rómom a požadujú od neho vysvetlenie na budúcotýždňovom híringu.

"Pán komisár Šefčovič kategoricky vylučuje, že by mal kedykoľvek v minulosti antirómske vyjadrenia, čo potvrdzuje aj jeho aktívne sa angažovanie pri riešení rómskeho problému, čo potvrdili aj zástupcovia rómskych organizácií na Slovensku, a je sklamaný touto vykonštruovanou kampaňou voči svojej osobe," uviedla dnes členka kabinetu slovenského komisára Gabriella Kečkéšová.

XXX

Šefčovič zároveň zdôraznil, že je za celoeurópsku debatu o zlepšení sociálnej a ekonomickej situácie rómskej menšiny čeliacej problémom najmä v niektorých nových členských krajinách Európskej únie.

Sociálnu inklúziu rómskej populácie, ktorá predstavuje najpočetnejšiu a často diskriminovanú menšinu v EÚ, považuje slovenský kandidát na komisára za veľmi citlivú a naliehavú otázku a zdôrazňuje, že v tejto oblasti ešte zostáva veľa práce.

"Kľúčovým z hľadiska začlenenia rómskej komunity je odstránenie diskriminácie a porušovania ľudských práv, ktoré sa, bohužiaľ, kontinuálne vyskytuje v niektorých členských krajinách," uvádza sa vo vyhlásení Šefčoviča, ktorý vyjadril silnú podporu národným aj európskym politikám zameraným na zlepšenie životných a pracovných podmienok Rómov a dodržiavanie ich základných práv.

Slovenský kandidát na post člena EK súčasne privítal dnešné stanovisko predstaviteľov slovenských rómskych združení, ktoré je potvrdením ich dlhodobej spolupráce s ním v jeho predchádzajúcich funkciách a rovnako dokazuje jeho aktívne angažovanie sa a podporu pri riešení rómskej problematiky.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy zsl

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.