Noví europoslanci sa hľadajú

Líder kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozef Viskupič pred eurovoľbami nevedel povedať, či a ku ktorej frakcii sa prípadní europoslanci za jeho zoskupienie pridajú.

Názorov sa ale najviac priklonil k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR), ktorí sú vystavaní najmä okolo britských konzervatívcov a poľskej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť.

V tomto zoskupení by mala pôsobiť aj europoslankyňa zvolená za koalíciu NOVA, OKS, KDS Jana Žitňanská.

Ako skupina Európskych konzervatívcov a reformistov tak aj nacionalistickejšie ladená Európska slobody a demokracie (EFD) sa omentálne snažia pretiahnuť si na svoju stranu menšie nové politické subjekty ako OĽaNO, Alternatíva pre Nemecko (AfD) či grécka strana ANEL.

Predseda SaS a novozvolený europoslanec Richard Sulík vo svojich mediálnych vystúpeniach od volieb spochybnil členstvo strany SaS vo frakcii Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE). Na jej čele stojí presvedčený eurofederalista Guy Verhofstadt, ktorého Sulík označuje za „eurohujera.“

Faktom je, že Verhofstadtovo nadšenie nereprezentuje názory celej skupiny ALDE. Volebný manifest ALDE je omnoho menej ambicózny. Eurobodny, číze spoločné európske dlhopisy, ktoré Verhofstadt rád podporuje a Sulík vehementne odmieta, ALDE v programe nespomína.

„Ja si nájdem inú frakciu“, nevylúčil Sulík svoje preradenie vo vysielaní Slovenského rozhlasu. „Budem v takej frakcii, s ktorou zdieľam hodnoty."