Nový nemecký prezident vyzval v Bruseli na posilnenie EÚ

Brusel 17. apríla (TASR) – Nový nemecký prezident Joachim Gauck vyzval dnes na posilnenie Európskej únie napriek ťažkostiam so súčasnou finančnou krízou. Uviedol to počas prvej návštevy Bruselu od nástupu do funkcie, v rámci ktorej sa stretol s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

"Nejde tu len o krízu financií, ale aj o krízu dôvery. Mnoho ľudí v Európe má ťažkosti s tým, aby uverila, že Európska únia je naozaj veľkolepý projekt, ktorý má budúcnosť," povedal nemecký prezident na stretnutí so šéfom EK.

Gauck, bývalý aktivista za občianske a ľudské práva v niekdajšom komunistickom východnom Nemecku, zároveň poukázal na hrozby populizmu Európe, ktorý podľa neho nahlodáva spoločné hodnoty. Populisti podľa neho volajú po silnejšej úlohe národných štátov, avšak podľa jeho názoru by európske štáty, jednajúc každý sám za seba, nedokázali udržať reputáciu Európy ako jedného z vplyvných hráčov na svetovej politickej a ekonomickej scéne.

Gauck apeloval na členské štáty EÚ, aby sa nebáli presunu ďalších kompetencií na EÚ a zdôraznil, že zatiaľ určite nehrozí vytvorenie akýchsi spojených štátov európskych.

Počas svojej dvojdňovej návštevy Bruselu sa Gauck stretne aj s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Andersom Foghom Rasmussenom a belgickým predsedom vlády Eliom Di Rupom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc