Nový prezident Kosova je pripravený rokovať

 

Krátka správa

Novozvolený kosovský prezident, umiernený politik Fatmir Sejdiu, bol blízkym spolupracovníkom zosnulého Ibrahima Rugovu, a jeho perspektíva pre krajinu je podobná tej vízii jeho predchodcu: mierovými prostriedkami dosiahnuť nezávislosť Kosova. 55-ročný právnik Sejdiu bol zvolený na post prezidenta tretieho treťom kole hlasovania v parlamente. Získal 80 hlasov, proti bolo 12 poslancov, a výsledok vyvolal ovácie.

Vo svojom prvom prejave Sejdiu uviedol, že je pripravený na dialóg so Srbmi a ďalšími menšinami v provincii. Povedal, že bude pokračovať v spolupráci s EÚ a USA. Zároveň jasne naznačil, že nezávislosť Kosova pokladá za hlavný cieľ rokovaní.

Sejdiu ocenil pomoc všetkých významných západných mocností. Lídri EÚ a NATO mu blahoželali a prisľúbili svoju plnú podporu. Dokonca aj Srbsko, kľúčový element Kosovského sporu, reagovalo pozitívne. Srbský prezident Boris Tadič vyhlásil: „Pán Sejdiu, moje dvere sú pre vás vždy otvorené, aby sme mohli začať priame rokovania.“

„Verím, že Kosovo bude nasledovať odkaz prezidenta Rugovu a rešpektovať princípy, podľa ktorých sa vždy správal pri hľadaní mierového riešenia zložitých kosovských problémov,“ uviedol Komisár pre rozširovanie Olli Rehn.

Priame srbsko-albánske rokovania o budúcnosti Kosova by mali začať 20. februára vo Viedni. Rakúske predsedníctvo EÚ uvítalo zvolenie Sejdiu a vyzvalo obe strany, aby ho prijali ako príležitosť znovu sa zapojiť do politického procesu Kosova.