Nový srbský prezident je bývalý radikál

Zdroj: TASR/AP

Nikolić získal podľa predbežných výsledkov Srbskej volebnej komisie 50,21 % hlasov. Tadić len 46,77 %. Volebná účasť bola mimoriadne nízka, nedosiahla ani 50 %.

Mimovládna organizácia Centrum pre slobodné voľby a demokraciu,  ktorá monitoruje každé voľby v krajine, potvrdila, že výsledok bezpochyby ukazuje, že víťazom sa stal Nikolić.

„Volilo 46,3 % oprávnených voličov, čo je najnižšia volebná účasť od roku 2004“, povedal riaditeľ centra Marko Blagojević.

Nikolicć stojí na čele Progresívnej strany, ktorá získala najviac hlasov v parlamentných voľbách, ktoré sa konali 6. mája spolu s prvým kolom prezidentských volieb.

Progresívna strana bude mať 250 člennom parlamente 73 kresiel. Druhá skončila Tadićova koalícia „Voľba pre lepší život“ s 22 % a 67 kreslami. Socialisti Ivicu Dačića získali 14,5 % a 44 mandátov.

Nikolić prehral predchádzajúce dvoje voľby hlavy štátu práve s Tadićom. Progresívnu stranu založil v roku  kedy sa  oddelil od ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany. Niekdajší vodca radikálov Vojislav Šeselj je za vojnové zločiny súdený v Haagu. Dôvodom rozkolu bol aj Nikolićov nesúhlas s postojom radikálov k EÚ. Česrtvo zvolený prezident dnes tvrdí, že Srbská má zostať na európskej ceste. Pozorovatelia upozorňujú, že jeho európsku dôveryhodnosť bude musieť preveriť jeho konanie.

Zvolenie Nikolica môže ale podľa analytikov skomplikovať formovanie vlády, na ktorej sa už údajne už dohodli Tadićovou koalíciou a socialisti.

„Srbsko pod Nikolićom si musí získať dôveru a ukázať vôľu priblížiť sa Európe a partnerskej spolupráci v regióne,“ napísal na sociálnej sieti Twitteri švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt, jeden z najväčších znalcov Srbska medzi západnými politikmi.