Nový trojuholník: Fínsko – Turecko – Cyprus

 

Krátka správa

Iba niekoľko týždňov po tom, čo EÚ otvorila prvú negociačnú kapitolu prístupových rokovaní s Tureckom, fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tumioja pripomenul Turecku jeho záväzky voči členskému štátu EÚ Cypru.

„Problém je jasný,“ vyhlásil Tumioja 29. júna pri prezentácii programu Fínskeho predsedníctva na nasledujúcich šesť mesiacov, ktoré začne v sobotu 1. júla 2006. „Celá Únia chce, aby Turecko ratifikovalo doplnkový protokol, inak mu hrozia následky v prístupových rokovaniach s EÚ,“ vyhlásil minister a dodal, že „Turecko tak musí urobiť do konca roka“.

EÚ a Turecko podpísali dohodu o colnej únii v roku 1995. Dohoda bola tzv. Ankarským protokolom v júli 2004 rozšírená na desať nových členských krajín EÚ vrátane Cypru. Turecko však protokol doteraz neratifikovalo, a naďalej bráni vstupu cyperských lodí a lietadiel na svoje územie.

Európsky komisár pre rozširovanie Olli Rehn v rozhovore pre fínsku spravodajskú agentúru STT 28. júna rovnako varoval Ankaru pred „možnou krízou prístupových rokovaní, ak Turecko nedodrží svoje záväzky voči Cypru“ a neotvorí svoje prístavy a letiská pre cyperskú dopravu.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan začiatkom júna uviedol, že skôr akceptuje pozastavenie rokovaní, než ústupky voči Cypru. „Kým budú tureckí Cyperčania izolovaní, neotvoríme naše prístavy a letiská. Ak sa rokovania (s EÚ) majú zastaviť, nech sa tak stane.“

Ďalší kandidát na členstvo v EÚ – Chorvátsko, ktoré začalo prístupové rokovania s EÚ zároveň s Tureckom 3. októbra 2005, je na tom lepšie. Končiace Rakúske predsedníctvo vyzvalo Záhreb, aby poslal svoje stanoviská k dvom kapitolám legislatívy EÚ – hospodárska súťaž a colná únia.

Čo sa týka kapitoly o hospodárskej súťaži, Chorvátsko môže začať rokovania až po tom, čo splní obmedzenia o štátnej podpore ocielarskeho a lodiarskeho priemyslu.

OSN 28. júna vyhlásila, že jej vysoký predstaviteľ Ibrahim Gambari, zástupca generálneho tajomníka pre politické záležitosti, uskutoční začiatkom budúceho mesiaca diplomatickú misiu do Grécka, Turecka a na Cyprus, s cieľom preskúmať perspektívy obnovenia mierových rokovaní v regióne.