NR SR: Jedno sídlo EP by podľa R. Sulíka ušetrilo Európanom milióny eur ročne

Bratislava 23. septembra (TASR) – Európsky parlament by mal mať len jedno sídlo. Európskym daňovým poplatníkom by to ušetrilo milióny eur ročne. Povedal to dnes v Národnej rade SR europoslanec a šéf SaS Richard Sulík. Oznámil zároveň, že sa stal členom združenia Single Seat, ktoré presadzuje jedno sídlo europarlamentu namiesto súčasných troch.

„Single Seat má za cieľ jedno sídlo. Tomuto bráni Francúzsko. Ale ak bude dosť poslancov a tlak, mohli by sme to časom dosiahnuť,“ uviedol Sulík na dnešnej tlačovej konferencii. Zdôraznil, že náklady na súčasné tri sídla europarlamentu v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu sú ročne 114 miliónov eur. Podľa Sulíka sú to peniaze vyhodené von oknom. „A vyhadzovať dnes 114 miliónov eur ročne von oknom je luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť,“ vyhlásil Sulík.

Za jedno sídlo je podľa jeho slov väčšina europoslancov. Európsky parlament však o svojom sídle podľa Sulíka rozhodovať nesmie. „Neviem, či na svete existuje parlament, ktorý by nemohol rozhodnúť o svojom sídle,“ poznamenal.

Okrem peňazí by sa podľa Sulíka ušetril aj čas na rokovanie. Šéf liberálov to vyčíslil na 20 dní, ktoré by europoslanci mohli v roku navyše v pléne diskutovať. Získať by tak mohli podľa Sulíka viac času na jednotlivé vystúpenia. Poukázal, že konkrétne jemu „niekto pridelil neuveriteľnú jednu minútu“. Dodal, že za takýto čas sa človek ani slušne nepozdraví.

Sulík sa tiež spolu s kolegom Ivanom Štefancom plánuje stretnúť s eurokomisárom Joaquinom Almuniom. Dôvodom sú dotácie pre Duslo Šaľa. Sulík pripomenul, že spoločnosť by mala dostať daňovú úľavu 58 miliónov eur, hoci nie je v strate a podľa Sulíka ju nepotrebuje.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videoreportáž a zvukový záznam.

vik jk