NRSR: M. Lajčák: Komparatívnej výhody v oblasti daní sa nechceme vzdať

Bratislava 23. mája (TASR) – Harmonizácia daní na európskej úrovni je mimoriadne citlivá téma a v súčasnosti neexistuje konsenzus k obmedzeniu autonómie členských štátov Európskej únie (EÚ) v daňovej politike. Upozorňuje na to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

"Tejto komparatívnej výhody sa v súčasnosti nechceme vzdať. V súčasnosti je pre nás prioritou sústrediť sa na stabilizáciu eurozóny," uviedol minister počas dnešnej pravidelnej Hodiny otázok na pôde Národnej rady (NR) SR v súvislosti s možnou hlbšou integráciou EÚ.

Samotné diskusie o perspektíve budúceho usporiadania únie môžu byť podľa Lajčáka ambicióznejšie, nemôžu však prehliadať realitu. "Máme na realizáciu presunu čoraz viac kompetencií na európsku úroveň právny rámec? Máme v súčasnosti politickú a demokratickú vôľu na radikálnejšiu zmenu právneho rámca?," spýtal sa minister.

Koncepty európskej ekonomickej vlády či Spojených štátov európskych musia byť podľa neho založené na legitímnej podpore občanov, ako aj na priamej a vynútiteľnej zodpovednosti reformovaných inštitúcií EÚ a ich predstaviteľov. "Inštitucionálna reforma je dlhodobým procesom a na jej realizáciu potrebujeme široký konsenzus," dodal Lajčák.

vjo