NRSR: Vláda spoluprácu s parlamentom v európskych veciach meniť nebude

Bratislava 3. apríla (TASR) – Zámer poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO) zlepšiť spoluprácu Národnej rady SR s vládou SR v európskych záležitostiach pri vypracovávaní stanovísk Slovenska k európskym normám dnes neprešiel. Poslanci nepodporili jeho novelu ústavného zákona, ktorou chcel dosiahnuť, aby NR SR a vláda užšie kooperovali ešte pred tým, ako o európskych nariadeniach budú rokovať zástupcovia kabinetu na pôde EÚ.

Viskupič totiž navrhoval skrátenie doterajšej dvojtýždňovej lehoty, v ktorej má vláda predkladať NR SR návrhy stanovísk SR, na päť pracovných dní pred rokovaním únie. Ak by to člen kabinetu neurobil, prišla by sankcia v podobe povinnosti vyjadriť negatívne stanovisko Slovenska.

Súčasná prax je taká, že vláda zasiela návrhy stanovísk do Výboru NR SR pre európske záležitosti. Podľa Viskupiča sa však dvojtýždňová lehota dodržiava aj z objektívnych dôvodov len vo výnimočných prípadoch „a neraz sa stáva, keď člen vlády návrh stanoviska nezašle vôbec“. Takéto situácie súčasný zákon nerieši.

map ed