Výbor pre európske záležitosti sa bude zaoberať pôžičkou pre Grécko

Bratislava 5. mája (TASR) – Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti sa bude vo štvrtok 6. mája zaoberať materiálom, ktorý podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša dokazuje, že Slovensko poskytne Grécku pôžičku.

Predseda vlády pritom v pondelok (3.5.) vyhlásil, že jeho kabinet nepodpíše Grécku žiadny bianko šek. Akékoľvek rozhodnutie o pôžičke musí byť podľa neho podmienené reálnym rozhodnutím Grécka o obmedzení sociálnych výhod, na ktoré nemá. To, že o takýchto opatreniach rozhodla grécka vláda, sa mu zdá málo a ich ochote reálne presadiť tvrdé úsporné opatrenia príliš neverí.

"Chceme vidieť zákony schválené v parlamente, ktoré potvrdia, že sa o 25 percent znížia platy, že pôjdu dole dôchodky a odstránia všetky vymožiteľnosti, ktoré nie sú kryté výkonnosťou gréckeho hospodárstva. Dovtedy vláda SR nebude rokovať o poskytnutí žiadnej bilaterálnej finančnej pôžičky," zdôraznil v pondelok premiér.

Janiš v súvislosti s Ficovými vyjadreniami upozornil, že Informácia o mimoriadnom zasadnutí Euroskupiny, ktoré sa uskutoční v piatok 7. mája a o ktorej bude vo štvrtok 6. mája rokovať v NR SR výbor pre európske záležitosti, dokazuje, že "minister financií Ján Počiatek už zdvihol ruku za pôžičku pre Grécko".

Stať sa tak malo v nedeľu 2. mája, kedy sa ministri financií eurozóny dohodli na aktivácii balíka financií v celkovom objeme 110 miliárd eur. Záchranné úvery majú dostať Gréci od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu v najbližších troch rokoch. O balíku majú definitívne rozhodnúť najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ na piatkovom mimoriadnom summite.

vik er atk vs