NYT: Slovensko je príkladom zneužívania eurofondov

Bratislava 10. novembra (TASR) – Americký denník New York Times (NYT) uvádza Slovensko ako príklad zneužívania eurofondov v rámci Európskej únie (EÚ), ktoré často idú na bezcennú prácu, alebo končia vo vreckách konzultantov a právnikov s politickými konexiami.

"Peniaze sa vždy strácali v rámci obrovského rozpočtu 27-člennej Európskej únie, či už išli nepoctivým poľnohospodárom alebo korupčným úradníkom. Európania však teraz čelia bolestivým úsporným opatreniam a celý rad slovenských škandálov vyvolal nové pochybnosti o tom, ako sa vynakladajú miliardy eur určené na regionálnu pomoc," píše NYT. Denník uvádza ako príklady zneužívania eurofondov a korupcie na Slovensku nástenkový tender, školenie v spoločnosti Andaco spracúvajúcej kapustu, na ktoré dostala trištvrte milióna eur, alebo dva futbalové kluby, ktoré celkovo dostali 600.000 eur na školenia pre Rómov.

Tieto odhalenia podľa NYT ukazujú "hlboko zakorenené problémy s fondmi určenými na rozvoj chudobnejších regiónov, na ktoré každoročne pripadá viac než tretina úniového rozpočtu". Podľa kritikov sa tieto problémy týkajú celej EÚ, keďže sa príliš nekontroluje kvalita regionálnych programov využívania štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu. Tieto sa, ako priznávajú úradníci EÚ, dajú ešte ľahšie zneužiť než veľkorysé agrodotácie.

NYT tiež uviedol slovenské slovo pre zneužívanie verejných peňazí – tunelovanie. Podľa autora článku však čoskoro zistíme, že "peňazí na tunelovanie je menej".

"To bude veľmi dôležitá vec v atmosfére úspor," myslí si predstaviteľ bruselského Centra pre štúdium európskej politiky (CEPS) Jorge Núnez Ferrer. "EÚ môže brániť štrukturálne fondy, len ak ich dokáže obhájiť a ukázať, že sa nezneužívajú."

Informoval o tom New York Times.

12 lom pop