O 100 dní sa otvoria prvé volebné miestnosti pre eurovoľby, na Slovensku 24.mája

Bratislava 11. februára (TASR) – Štyristo miliónov Európanov si o pár mesiacov zvolí nový parlament a novú exekutívu EÚ. Prvé volebné miestnosti sa otvoria o 100 dní. Informovala o tom dnes Soňa Miháliková Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku. Slováci si svojich 13 europoslancov zvolia v sobotu 24. mája.

Tohtoročné eurovoľby budú podľa Mihálikovej Mellak iné, keďže EP má väčšie právomoci. "Májové voľby umožnia voličom posilniť nastolený kurz alebo zmeniť spôsob, akým Európa rieši hospodársku krízu a ďalšie otázky, ktoré ovplyvňujú každodenný život občanov," uviedla.

Nových 751 europoslancov rozhodne o šéfovi Európskej komisie (EK). "Podľa nových pravidiel najvyšší vládni predstavitelia členských krajín EÚ, ktorí navrhnú kandidáta na post budúceho predsedu EK, tak budú musieť urobiť na základe výsledkov volieb. EP zvolí nového predsedu komisie väčšinou, teda najmenej polovicou hlasov 751 nových poslancov (376)," opísala Miháliková Mellak. Európske politické strany navrhnú pred eurovoľbami svojich kandidátov na túto funkciu.

Politická väčšina, ktorá vzíde z eurovolieb, bude počas nasledujúcich piatich rokov vytvárať európsku legislatívu v oblastiach od jednotného trhu až po občianske slobody. Európsky parlament je jediný priamo volený orgán EÚ. Podľa Mihálikovej Mellak má rovnakú váhu ako národné vlády pri právnych predpisoch EÚ. "Volič bude mať väčší vplyv ako kedykoľvek predtým," tvrdí Miháliková Mellak.

EP má v súčasnosti sedem politických skupín, ktoré reprezentujú viac ako 160 národných strán. Nových europoslancov môžu voliť občania, ktorí majú najmenej 18 rokov, výnimkou je Rakúsko, kde môžu voliť od veku 16 rokov. Hlasovanie je povinné v Belgicku, na Cypre, v Grécku a Luxembursku.

Na Slovensku je hlasovanie dobrovoľné. V máji pôjde o historicky tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.

Farby Slovenska v EP obhajujú 13 poslanci – Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Eduard Kukan a Peter Šťastný (obidvaja SDKÚ-DS), Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Edit Bauer a Alajos Mészáros (obidvaja SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).

vik gl