O. KARAS: Euro je jediná mena na svete bez spoločných ekonomických politík

Brusel 8. mája (TASR) – Európska únia (EÚ) potrebuje po tretí raz v histórii zásadnú premenu. Po založení v roku 1957 a po páde železnej opony v roku 1989 je na prahu tretieho veľkého míľnika. Myslí si to podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Othmar Karas. „EÚ treba po tretí raz založiť nie pre finančnú a ekonomickú krízu, ale ako reakciu na globalizujúci sa svet," vysvetlil Karas.

Rastúca ekonomická konkurencia vo svete i problémy v oblasti imigrácie ukazujú, že členské štáty nemajú kapacitu a schopnosti riešiť ich samostatne, ale len v cezhraničnej spolupráci. „Preto EÚ musí byť čoraz viac tvárou a hlasom všetkých členských krajín vo svete," dodal Karas. Na to je podľa neho potrebná aj väčšia integrácia v ekonomickej oblasti, ktorá podporí spoločnú menu. „Euro je jediná mena na svete bez spoločnej fiškálnej, hospodárskej, daňovej či sociálnej politiky," konštatoval Karas.

Podpredseda EP sa prikláňa k tomu, aby v rokoch 2014 – 2020 mala únia k dispozícii viac finančných zdrojov ako v predchádzajúcich rokoch. „Pri súčasnom návrhu je to približne jedno percento z hrubého domáceho produktu celej EÚ. Navýšenie má zmysel, pretože 95 percent z týchto zdrojov sa aj tak vracia späť do členských krajín, kde môžu vytvárať nové pracovné miesta," zdôraznil Karas.

Predstavitelia troch hlavných inštitúcií Európskej únie – Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Rady EÚ zastúpenej Írskom, v súčasnosti predsedajúcou krajinou EÚ – začnú trilaterálne rozhovory o budúcom sedemročnom rozpočte únie na budúci týždeň 13. mája. Paralelne budú rokovať o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ a aj o návrhu na dorovnanie rozpočtov únie za roky 2012 a 2013.

kva jn gl