O. REHN: EÚ musí uvažovať o posilnení eurovalu

Brusel/Lisabon 12. januára (TASR) – Európska únia (EÚ) chce posilniť záchrannú sieť a zvýšiť objem peňazí, ktoré môže poskytnúť cez Európsky fond finančnej stability (EFSF). Na trhu sa totiž stále viac špekuluje o tom, že Portugalsko bude ďalšou krajinou, ktorá požiada o finančnú pomoc podobne ako Grécko a Írsko.

Nemecko a Francúzsko síce ocenili úsporné opatrenia Portugalska, jedným dychom však dodali, že Lisabon musí v prvom rade presvedčiť investorov o tom, že účinne realizuje schválené opatrenia a že tieto opatrenia skonsolidujú verejné financie a oživia stagnujúcu ekonomiku.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v článku zverejnenom v britskom denníku Financial Times (FT) uviedol, že ministri financií eurozóny by mali na svojom budúcotýždňovom stretnutí uvažovať o zvýšení skutočnej úverovej kapacity eurovalu, teda o zvýšení objemu peňazí, ktoré krajiny eurozóny môžu požičať cez EFSF svojim členom v problémoch, a o zvýšení flexibility eurovalu. Podľa Rehna by to pomohlo upokojiť trhy.

"Treba posilniť skutočnú úverovú kapacitu terajšieho Európskeho fondu finančnej stability a rozšíriť rozsah jeho aktivít," uviedol Rehn. Dodal, že únia musí prehodnotiť objem a dosah všetkých svojich finančných vankúšov – nielen dočasného EFSF, ale aj stáleho stabilizačného mechanizmu, ktorý by mal vzniknúť v polovici roka 2013 po skončení EFSF.

EFSF vznikol v máji a krajiny eurozóny môžu jeho prostredníctvom získať na dlhopisových trhoch teoreticky až 440 miliárd eur. V skutočnosti si však môžu na trhu požičať len 250 miliárd eur z dôvodu hotovostného vankúša, na ktorom sa dohodli, aby fond získal najvyšší rating a mohol si na trhu požičiavať pri nižších úrokoch.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl