O. REHN: Madrid pravdepodobne nestlačí deficit rozpočtu v roku 2014 pod 3 % HDP

Brusel 14. novembra (TASR) – Španielsko je na dobrej ceste splniť ciele v oblasti znižovania rozpočtového deficitu v tomto a budúcom roku, hrozí však, že v roku 2014 stanovený schodok rozpočtu nesplní. Uviedol to dnes komisár Európskej únie pre menové a hospodárske záležitosti Olli Rehn. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa Rehna úsilie Španielska stlačiť rozpočtový deficit v roku 2014 pod 3 % hrubého domáceho produktu môže skomplikovať nepriaznivý vývoj v ekonomike. Ako dodal, prognózy ekonomického vývoja zo strany španielskej vlády pre rok 2014 sú podľa neho príliš optimistické. Zatiaľ čo Európska komisia počíta s rastom ekonomiky na úrovni 0,5 %, španielska vláda očakáva rast až o 1,2 %.

Komisár uviedol, že situáciu opätovne zhodnotia vo februári budúceho roka.

V reakcii na informácie zo strany Rehna výnos z kľúčových 10-ročných španielskych dlhopisov vzrástol podľa agentúry Bloomberg o deväť bázických bodov na 5,94 % a priblížil sa k 6-týždňovému maximu. V utorok (13.11.) dosiahol výnos z 10-ročných dlhopisov 5,96 %, čo bola najvyššia hodnota od začiatku októbra.

2 12 dan pop