O. REHN: Taliansko robí málo pre to, aby znížilo obrovský štátny dlh

Rím 3. decembra (TASR) – Taliansko robí málo pre to, aby znížilo obrovský štátny dlh. Nezaslúži si preto žiadny osobitný prístup. Vyhlásil to eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v rozhovore pre denník La Repubblica, z ktorého cituje agentúra DPA.

"Taliansko musí dosiahnuť určitý stupeň zníženia dlhu, a to nerobí," povedal Rehn. Preto sa podľa neho nemôže domáhať uplatnenia tzv. investičnej klauzuly, ktorá by vláde v Ríme umožnila investovať navyše 3 miliardy eur v budúcom roku na podporu hospodárskeho rastu.

Štátny dlh Talianska totiž prekročil 130 % hrubého domáceho produktu (HDP) a spolu s gréckym dlhom patrí medzi najvyššie v eurozóne. Podľa rozpočtových pravidiel EÚ, tzv. Paktu stability a rastu, majú pritom členské štáty udržať tento dlh pod hranicou 60 % HDP.

Koaličná vláda premiéra Enrica Lettu reagovala na kritiku Bruselu návrhom na predaj štátnych podielov vo viacerých firmách, vrátane 3-% podielu v energetickej spoločnosti ENI. Kabinet odhaduje, že takýmto spôsobom získa ďalších 10 až 12 miliárd eur, z čoho polovica pôjde na zníženie štátneho dlhu.

Letta tiež poveril bývalého člena Medzinárodného menového fondu Carla Cottarelliho, aby prehodnotil návrh rozpočtových výdavkov Talianska a pomohol ich znížiť o 32 miliónov eur do roku 2016.

"Musím byť skeptický," reagoval Rehn na tieto záväzky. A dodal, že môže zmierniť svoj postoj k Taliansku len v prípade, ak mu Rím predloží konkrétne a uspokojivé výsledky do februára 2014, keď komisia zverejní svoju novú ekonomickú prognózu pre členské štáty.

Talianska vláda v návrhu svojho rozpočtu na rok 2014 počíta s rastom HDP o 1 %, ale Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vo svojej prognóze odhaduje, že HDP Talianska v roku 2014 stúpne len o 0,6 %.

3 20 bal zll