O. REHN: Záťažové testy potvrdili, že Slovinsko nemusí žiadať o pomoc

Brusel/Ľubľana 12. decembra (TASR) – Výsledky záťažových testov v slovinských bankách potvrdili, že krajina nemusí žiadať o záchranný úver. Vyhlásil to dnes eurokomisár pre menové a finančné záležitosti Olli Rehn, ktorého cituje agentúra Reuters.

Šéf slovinskej centrálnej banky Boštjan Jazbec dnes oznámil, že podľa záťažových testov, ktoré banka uskutočnila pod dohľadom Európskej únie, osem najväčších bánk v krajine potrebuje na rekapitalizáciu celkovo 4,78 miliardy eur.

Z toho vláda poskytne finančnú injekciu v celkovej výške 3,12 miliardy eur trom najväčším bankám: NLB (Nova Ljubljanska Banka), NKBM (Nova Kreditna Banka Maribor) a Abanka Vipa – a presunie ich toxické úvery do tzv. zlej banky. Zvyšných päť bánk má do júla budúceho roka získať potrebné peniaze od súkromných investorov.

V médiách sa už objavili správy, že vláda v Ľubľane pripravila dlhopisy v hodnote 1 miliardy eur a výnos z ich predaja chce použiť na rekapitalizáciu bánk. Potvrdil to aj minister financií Uroš Čufer, ktorý dodal, že aukcia sa ešte neuskutočnila.

Slovinsko bolo po vstupe do eurozóny v roku 2007 najrýchlejšie rastúcou ekonomikou bloku, ale po vypuknutí globálnej finančnej krízy v roku 2008 sa jeho bankový sektor dostal do problémov. Odhaduje sa, že slovinské banky zápasia so zlými úvermi v hodnote 7,9 miliardy eur, čo zodpovedá približne 20 % hrubého domáceho produktu (HDP). Už dlhšie sa preto špekuluje, že Slovinsko je ďalším kandidátom na záchranný úver.

Slovinsko však začiatkom týždňa na zasadnutí Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, ubezpečilo partnerov v menovej únii, že problémy svojho bankového sektora vyrieši bez toho, aby muselo požiadať o pomoc zvonka. Európski lídri sa vzhľadom na výšku kapitálovej injekcie domnievajú, že Ľubľana pomoc bankám bez problémov zvládne.

1 3 20 bal gl