Obama prijme trojicu prezidentov z pobaltských štátov

Brusel 30. júla (TASR) – Americký prezident Barack Obama sa dnes vo Washingtone stretne s trojicou pobaltských lídrov: s estónskym prezidentom Toomasom Hendrikom Ilvesom, lotyšským prezidentom Andrisom Berzinšom a litovskou prezidentkou Daliou Grybauskaité, ktorej krajina momentálne predsedá EÚ.

Litovské predsedníctvo v EÚ v správe pre médiá uviedlo, že tri pobaltské krajiny si tohto roku pripomínajú 15 rokov od podpisu americko-baltskej charty partnerstva, vyjadrujúcej podporu vstupu Estónska, Litvy a Lotyšska do NATO.

Obama bude so svojimi hosťami z Pobaltia diskutovať o regionálnej vojenskej, energetickej a kybernetickej bezpečnosti, pričom zhodnotia aj aspekty hospodárskej spolupráce a súčasný stav rokovaní medzi EÚ a USA o Transatlantickom partnerstve o voľnom obchode a investíciách (TTIP).

Grybauskaité pred odletom do USA zdôraznila, že Spojené štáty sú dôležitým partnerom Litvy v oblasti energetickej bezpečnosti a dodala, že jej krajina má osobitný záujem na uľahčení dodávok amerického bridlicového plynu do členských krajín NATO. To by podľa nej pre Litvu zabezpečilo diverzifikáciu dodávok energie a konkurencieschopné ceny.

Prezidentka v tejto súvislosti dodala, že americký plyn je v súčasnej dobe takmer štyrikrát lacnejší ako ruský plyn, od ktorého dodávok je momentálne Litva závislá.

Litovská prezidentka uviedla tiež, že litovské predsedníctvo v EÚ má možnosť prispieť k pokroku vzájomných vzťahov medzi EÚ a USA. Práve počas predsedníctva Litvy sa začalo prvé kolo rozhovorov o TTIP a podľa očakávaní by sa aj druhé kolo rokovaní malo konať ešte do ukončenia rotujúceho predsedníctva Litvy.

"Rokovania o transatlantickom voľnom obchode patria medzi hlavné priority nášho predsedníctva. Pomôže to zabezpečiť lepšiu spoluprácu medzi dvoma strategickými partnermi a prispeje k hospodárskemu rastu na oboch stranách Atlantiku. Obchodné transatlantické partnerstvo pomôže dvom najväčším ekonomickým blokom lepšie čeliť globálnym výzvam," uviedla Grybaskauite.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc